Reklama
Reklama

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. Doradca amerykańskich prezydentów i reprezentant Polski w Waszyngtonie

fot. Maciej Kulczyński/PAP

Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat w Stanach Zjednoczonych. Był doradcą trzech amerykańskich prezydentów, a dla Polski - choć formalnie nie pełnił żadnej funkcji - sojusznikiem w Waszyngtonie.

Zbigniew Brzeziński urodził się w 1928 roku w Warszawie, ale jeszcze przed II Wojną Światową wyjechał z rodzicami do Kanady, gdzie jego ojciec objął placówkę dyplomatyczną. W Montrealu mieszkał do ukończenia studiów, a później przeniósł się na USA. Ze Stanami Zjednoczonymi związał się na całe życie. Wykładał na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie Columbia, ale robił też karierę w amerykańskiej administracji.

Najlepszy manicure w Swarzędzu Najlepsza fryzura w Swarzędzu #wonderlandpolska #peselniemaznaczenia
REKLAMA

Był doradcą w czasie kampanii wyborczych Johna F. Kennedy"ego oraz Lyndona Johnsona, a w 1976 roku został doradcą ds. bezpieczeństwa Jimmy Cartera. Przez wiele lat wspierał polskie starania o dołączenie do krajów demokratycznych. Był między innymi inicjatorem powstania Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, która działała na rzecz umocnieniaspołeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce.

Choć oficjalnie nie pełnił żadnej funkcji w Polsce, to z jego głosem liczyli się politycy z każdej strony sceny politycznej i doradzał w wielu sprawach dotyczących zmian zachodzących w Polsce po 1989 roku.

O śmierci Zbigniewa Brzezińskiego poinformowała za pośrednictwem serwisu Twitter jego córka - Dziś w nocy, w spokoju, odszedł mój ojciec. Dla przyjaciół Zbig, dla wnuków Szef, a dla swojej żony nieprzemijająca miłość życia. Znałam go, jako najbardziej inspirującego, kochającego i oddanego ojca, jakiego tylko dziewczynka może sobie wymarzyć. Kocham cię Tato - napisała Mika Brzeziński.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Cały Poznań w korkach: "śnieg w grudniu - kto by się spodziewał?"
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
44.73 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro