Reklama
Reklama

Przez Internet i za darmo wystawiają recepty na pigułki "dzień po"

fot. wikimedia

W czwartek polski Sejm zadecydował o przywróceniu recept na tzw. antykoncepcję awaryjną. Na zmianę przepisów zareagowała społeczność Women on Web, która uruchomiła stronę, na której za darmo można uzyskać elektroniczną receptę na tabletkę "dzień po".

O przyjęciu nowych przepisów pisaliśmy już w piątek. Polski Sejm zadecydował, że antykoncepcja awaryjna, która przez ekspertów uznawana jest za bezpieczną i w większości europejskich krajów dostępna jest bez recepty, w Polsce będzie sprzedawana po konsultacji z lekarzem - Kłamiecie, kiedy mówicie, że jest to tabletka wczesnoporonna, że nastolatki biorą je garściami jak cukierki, że ta metoda antykoncepcji jest szkodliwa dla zdrowia. Jadąc na kłamstwie, wykorzystując sejmową większość, zabieracie kobietom prawo do decydowania o sobie - mówiła w trakcie debaty posłanka PO Monika Wielichowska.

Na zmianę prawa błyskawicznie zareagowały kobiety związane ze społecznością Women on Web, które walczą o dostęp do aborcji i środków antykoncepcyjnych -Ograniczając dostęp do tych leków, Polska narusza podstawowe przepisy ustanowione przez Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, w tym dostępność i dostęp do szerokiego zakresu metod antykoncepcyjnych, w tym antykoncepcji awaryjnej. Komisja ONZ ds. Informacji o prawach gospodarczych, społecznych i kulturalnych uznaje, że brak dostępności towarów i usług z powodów politycznych lub praktyk opartych na ideologii, takich jak odmowa świadczenia usług opartych na sumieniu, nie może stanowić przeszkody w dostępie do usług - wyjaśniają społeczniki, które udostępniły formularz pozwalający na bezpłatne zamówienie cyfrowej recepty -Women on Web zapewni Ci receptę na antykoncepcję awaryjną, recepta będzie wystawiona przez europejskiego lekarza. Według regulacji Unii Europejskiej, apteki mają obowiązek wydać lek w Polsce, za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza, który praktykuje na terenie Unii Europejskiej - czytamy na przygotowanej stronie. Recepta przesyłana jest drogą elektroniczna, a żeby z niej skorzystać, wystarczy ją wydrukować.

Formularz, przez który można zamówić receptę, dostępny jest w języku polskim na stronie organizacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
13.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro