Reklama

W wakacje w Poznaniu powstaną nowe buspasy

fot. ZDM
fot. ZDM

W lipcu i sierpniu odbywać się mają prace związane z budową buspasów na ulicach Mostowej i Garbary w Poznaniu. Zarząd Dróg Miejskich właśnie podsumował konsultacje w tej sprawie.

Choć jeszcze w kwietniu pojawiały się informacje, że w tym roku prawdopodobnie powstanie buspas jedynie na ulicy Mostowej, sytuacja się zmieniła. Dziś miasto deklaruje, że ukończony zostanie także buspas na ulicy Garbary. - Prace nad projektem buspasa na ul. Garbary zbliżają się do końca. W tym wypadku przetarg zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a umowa z wybranym wykonawcą ma być podpisana do końca lipca. Prace na Garbarach potrwają od sierpnia do września - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta.

Wcześniej mamy pojechać buspasem po ulicy Mostowej. - Projekt dla Mostowej jest już gotowy. Ogłoszono właśnie przetarg, który wyłonić ma wykonawcę. Otwarcie ofert nastąpi 8 czerwca. Jeszcze w czerwcu ma zostać podpisana umowa. Roboty mają rozpocząć się w lipcu, a zakończyć w sierpniu. Koszt buspasa oszacowano wstępnie na 230 tysięcy złotych - dodaje.

W czwartek urzędnicy podsumowali konsultacje, które odbywały się w związku z planowaną budową buspasów. Okazało się, że w sondażu ulicznym udział wzięło 102 mieszkańców, a drogą mailową swoje uwagi przesłało do ZDM 15 osób. - W sondażu ulicznym większość badanych opowiedziała się za przyznaniem autobusom miejskim pierwszeństwa na Mostowej i Garbarach oraz za wprowadzeniem buspasów. Ponad połowa - ze względu na trudności weryfikacji liczby pasażerów - była przeciwna wpuszczaniu na nie samochodów - podkreślają urzędnicy. Po nowych buspasach mają bowiem poruszać się nie tylko autobusy, ale też taksówki, służby ratunkowe, rowerzyści, motocykliści i auta, które przewożą przynajmniej 3 osoby.

Wprowadzenie buspasów oznacza zmiany w liczbie miejsc parkingowych. Na ulicy Mostowej będzie ich mniej o 6, ale pojawią się 3 nowe miejsca dla dostawców. Na Garbarach zniknie natomiast około 30 miejsc parkingowych, pojawi 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz 7 dla dostawców. ZDM przyznaje, że mieszkańcy mają wątpliwości związane z dopuszczeniem ruchu rowerowego na buspasach. Obawiają się, że rowerzyści będą spowalniać autobusy. Urzędnicy zapewniają, że będą obserwować sytuację.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
12.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro