Kobylepole: budowa schroniska dla zwierząt się opóźni
Nawet z półrocznym opóźnieniem zacznie działać schronisko dla zwierząt przy ulicy Kobylepole. Dzięki inwestycji, wartej trzydzieści milionów złotych, dach nad głową znajdzie nawet siedemset zwierząt.
W tej chwili w schronisku przy ul. Bukowskiej przebywają 162 psy czy 85 kotów. Obiekt z lat 60. jest jednak przestarzały. Na ośmiohektarowej działce na Kobylepolu ma powstać nowoczesny kompleks, atrakcyjny także dla właścicieli czworonogów - z wybiegami, hotelem dla zwierząt, centrum szkolenia psów i kliniką. To nie będzie tak, że schronisko będzie w 100 procentach. Ono będzie budowane stopniowo. Tak, że nie będzie od razu boksów na 350 psów, więc myślę, że w miarę potrzeb one będą dokładane - mówi Małgorzata Lamperska, rzecznik prasowy poznańskiego schroniska.
Jednak ze względu na protesty mieszkańców osiedla, którzy obawiali się między innymi hałasów w nowej lokalizacji schroniska, procedury na drodze do rozpoczęcia budowy schroniska opóźniały się. Mieszkańcy okolic Kobylepola ostatecznie doprowadzili do aktualizacji projektu schroniska, znalazła się w nim między innymi budowa ekranów akustycznych i nowa infrastruktura. Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Artur Różański zaniepokoił się, że po obietnicach po nawiązaniu koalicji PO-SLD - o nowym schronisku władze Poznania niewiele mówią. Wszystkie inwestycje prowadzone przez obecną ekipę się opóźniają o 2, 3 lata. Ja to przy każdym sprawozdaniu z wykonania budżetu widzę, że wydatki inwestycyjne są realizowane w sposób niezwykle wolny. Nie chcę tak bardzo tego krytykować, bo może czasami lepiej wolniej, ale uczciwiej i porządniej. Jednak trochę za wolno to idzie i obawiam się, że schroniska to też dotknie - mówi Różański.
Tego typu inwestycje często powodują protesty mieszkańców. Z takim protestem mieliśmy do czynienia. Udało się po długich negocjacjach i rozmowach ten protest załagodzić - tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.
Przetarg na wykonawcę inwestycji zostanie ogłoszony jesienią. Budowa rozpocznie się na początku 2018 r., potrwa około półtora roku.