Reklama
Reklama

Legendarny Sunbeam-Talbot 80 generała Wasilewskiego odnaleziony w Wielkopolsce. Trafi na aukcję

fot. Ardor Auctions / materiały prasowe
fot. Ardor Auctions / materiały prasowe

Auto Sunbeam-Talbot 80 z 1948 roku zostało sprowadzone do Polski w 1948 roku przez generała Mariana Wasilewskiego. Po jego śmierci pojazd odnaleziono w szopie na posesji w Kleczewie. W lipcu auto ma trafić na aukcję.

O odnalezieniu pojazdu poinformował dom aukcyjny Ardor Auctions, który zajmuje się aukcjami zabytkowych samochodów. Kolejna taka licytacja ma się odbyć 1 lipca i pod młotek ma trafić właśnie m.in. Sunbeam-Talbot 80 kiedyś należący do generała Mariana Wasilewskiego.

Generał kupił nowe auto w 1948 roku i sprowadził je do naszego kraju. Był to wtedy jedyny taki pojazd w Polsce, a wyprodukowano ich jedynie 3500 sztuk. Generał do 2010 roku dbał o auto, również o to, by nie wprowadzano w nim niepotrzebnych modyfikacji. Jedyne jakie zaszły to montaż w samochodzie kierownicy i przednich świateł z Syrenki.

Dopiero w 2013 roku, trzy lata po śmierci generała, na jego posesji w Kleczewie, w jednej z szop, odkryto auto. Choć jego stan pozostawia obecnie wiele do życzenia, to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Szacuje się, że może zostać sprzedany za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro