Reklama

W Poznaniu powstaną mieszkania "dla bogatych"?

Miasto chce przyciągnąć do Poznania bogatych mieszkańców m.in. ofertą mieszkaniową dostosowaną do ich wymagań. Więcej bogatych mieszkańców to wyższe wpływy z podatków.

W centrum miasta ma powstać więcej mieszkań. Jedną z lokalizacji jest Elektrociepłownia Garbary - 10 hektarów terenu, które mogą się zamienić w dzielnicę mieszkaniową. Właściciel chce wystawić ten grunt na sprzedaż. A miasto liczy na dewelopera, który kupi ten teren i zbuduje prestiżowe, drogie osiedle. Zdaniem prezydenta Poznania to doskonała lokalizacja na mieszkania "z wyższej półki". - Musimy dla najbardziej wymagających klientów, którzy gotowi są zapłacić znacznie więcej, też stworzyć możliwość mieszkania w Poznaniu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Jego zdaniem niezbędne są nie tylko mieszkania. - Mieszkańcy potrzebują szkoły w pobliżu, zieleni, czystego powietrza, nie chcą stać w korkach. Musimy więc miasto odkorkować, ale musimy też wsłuchać się w głos tych, którzy na tym rynku działają - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Z wyliczeń urzędników wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat wyprowadzki poznaniaków z miasta kosztowały nawet 200 milionów złotych mniej w kasie miasta z podatków. W Poznaniu buduje się bowiem stosunkowo niewiele mieszkań w porównaniu z innymi dużymi miastami, i jeśli ktoś się wyprowadza z centrum Poznania najczęściej wprowadza się do jednej z podpoznańskich gmin, bo tam nowych inwestycji jest najwięcej. - W Poznaniu jako aglomeracji buduje się dużo, ale w samym mieście jednak znacznie mniej - mówi Patryk Frąckowiak, właściciel biura nieruchomości.

Jak rozwiązać ten problem? Zdaniem magistratu między innymi przyciągając inwestorów oferujących pracę. Pracownicy cenią bowiem mieszkanie blisko miejsca zatrudnienia. A bogaci mieszkańcy Poznania to wyższe dochody z podatków, które można przeznaczyć chociażby na budowę potrzebnych w mieście mieszkań komunalnych. W kolejce po takie mieszkanie czeka obecnie około 2000 rodzin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro