Reklama

Malta Festival Poznań bez dotacji ministerstwa? Będzie aukcja

Już w czerwcu w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Malta Festival. Wydarzenie miało otrzymać dotację z Ministerstwa Kultury, ale 300 tysięcy złotych wciąż nie dotarło do organizatorów. To pokłosie sporu wokół kuratora festiwalu - reżysera kontrowersyjnej "Klątwy".

- Wciąż nie otrzymaliśmy 300 tysięcy złotych dotacji, którą Ministerstwo Kultury obiecało festiwalowi rok temu podpisując umowę z Fundacją Malta - mówi Martyna Nicińska, rzeczniczka festiwalu. - Nie dostaliśmy też oficjalnej informacji o tym, by ta dotacja miała zostać wstrzymana - dodaje.

Tymczasem Minister Kultury Piotr Gliński zapowiedział, że festiwal pieniędzy nie dostanie jeśli jego kuratorem pozostanie Oliver Frljić - chorwacki reżyser i twórca spektaklu "Klątwa", który zdaniem środowisk prawicowych obraża uczucia religijne (w spektaklu pojawia się m.in. scena seksu oralnego z figurą papieża Jana Pawła II). Zdanie Glińskiego podzielają organizatorzy protestu na placu Wolności, którzy nie chcą, by Frljić był kuratorem Malty. - To nie jest sztuka, w internecie można sobie pooglądać podobne paskudztwa jeżeli ktoś lubi. Gdyby nie dotacja publiczna, to takie przedstawienia nie miałyby racji bytu - mówi Piotr Barełkowski, organizator protestu, którego kolejna odsłona odbędzie się w piątek w południe nad Jeziorem Maltańskim.

300 tysięcy złotych stanowi 6% festiwalowego budżetu. Brak tych pieniędzy oznacza problem dla organizatorów, dlatego postanowili sami zebrać te środki. Mariusz Wilczyński, rysownik, wpadł na pomysł, by zorganizować aukcję m.in. dzieł sztuki. Udział w niej zapowiedziało 50 osób, w tym Agnieszka Holland, Krystyna Janda czy Andrzej Chyra. Grafikę z napisem "Wolne Miasto Poznań" na aukcję przeznaczył też Jacek Jaśkowiak. - Takie cenzurowanie na zasadzie, że ktoś coś powiedział, niedotrzymywanie umów uważam za absolutnie niewłaściwe - mówi prezydent Poznania.

Aukcja ma się rozpocząć na początku czerwca na portalu aukcyjnym. Festiwal rozpoczyna się 16 czerwca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro