Reklama
Reklama

Stare Miasto: testowo wyłączą sygnalizację na 3 kolejnych skrzyżowaniach

Na początku kwietnia Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował projekt koncepcyjny uspokojenia ruchu w centrum Poznania na kolejnych obszarach. Dziś okazuje się, że prace nad poszerzeniem Strefy Tempo 30 zostaną wyhamowane, ale testowo wyłączona zostanie sygnalizacja w trzech lokalizacjach.

Choć w ostatnich dniach rozpoczęły się prace związane z poszerzeniem Strefy Tempo 30 o obszar w rejonie Starego Rynku, kolejnych poszerzeń w najbliższych miesiącach nie będzie. Jeszcze w kwietniu pisaliśmy o planach miasta związanych z uspokojeniem ruchu na obszarze III i IV ograniczonym ulicami Święty Marcin, Podgórną, Garbary, Krakowską, Królowej Jadwigi i al. Niepodległości. We wtorek Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania zapowiedział, że miasto chce wyhamować zmiany.

- Miasto przez ostatnie miesiące analizowało kwestie związane z przebudową ulicy Święty Marcin. Są jasne rekomendacje, by realizować tę przebudowę całościowo, a co za tym idzie, mamy duże obawy jak będzie funkcjonować układ komunikacyjny po wprowadzeniu zmian na Świętym Marcinie. Dlatego chcemy zawiesić wprowadzenie Strefy Tempo 30 na obszarach III i IV - mówi Wudarski.

Wprowadzone zostaną natomiast rozwiązania testowe. - Na trzech skrzyżowaniach: Kościuszki/Powstańców Wielkopolskich, Ratajczaka/Powstańców Wielkopolskich/Ogrodowa oraz Ratajczaka/Niezłomnych/Kościuszki wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna podobnie, jak miało to miejsce na ośmiu innych skrzyżowaniach w centrum. Będziemy to obserwować, analizować. Założenie jest takie, żeby skrzyżowania funkcjonowały jako równorzędne. Jeśli okaże się, że układ komunikacyjny funkcjonuje nieprawidłowo, będziemy w każdej chwili gotowi, by przywrócić sygnalizację świetlną - dodaje.

Miasto zaznacza, że jeśli wszystko przebiegnie bez problemów i zmiany na Świętym Marcinie nie wpłyną negatywnie na układ komunikacyjny w okolicy, Strefa Tempo 30 mogłaby być wprowadzona na obszarach III i IV wiosną przyszłego roku. - Po konsultacjach z mieszkańcami wprowadzone zostały pewne zmiany w projekcie koncepcyjnym. Decyzję o tym podejmiemy podejrzewam jesienią i wtedy będziemy to komunikować mieszkańcom - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro