Reklama
Reklama

Nieznane zdjęcia dawnego Poznania w węgierskim archiwum

fot. Bogdan Celichowski/fortepan.hu
fot. Bogdan Celichowski/fortepan.hu

Kilka dni temu do węgierskiego repozytorium Fortepan.hu trafiło ponad 1000 zdjęć z archiwum poznańskiego architekta Bogdana Celichowskiego. Na wielu z nich utrwalony został Poznań oraz wielkopolskie miasteczka.

Bogdan Celichowski urodził się w 1922 roku w Poznaniu i przez większą część życia związany był ze stolicą Wielkopolski. Tu w latach 1945 - 1948 ukończył Wydział Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Zawodowo związany był z poznańskim Biurem Projektów "Miastoprojekt" oraz Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych. Brał udział w realizacji projektów poznańskiej Kliniki Psychiatrii Dorosłych, zespołu budynkówPomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie, a takżekościołów Świętej Rodziny i św. Jerzego w Poznaniu.

Architekt zmarł w ubiegłym roku w Poznaniu i pochowany został na cmentarzu junikowskim. Archiwum fotograficzne Bogdana Celichowskiego trafiło natomiast do Budapesztu, w którym od lat mieszka jego syn Jerzy. To za jego sprawą zdjęciami zainteresował sięMiklós Tamási, założyciel archiwum Fortepan.hu -Większość zdjęć powstała w latach 1942-1960. Kilkaset z nich przedstawia miasta i ulice w powojennej Polsce. Kształcący się na architekta autor zapisał na niezliczonych fotografiach zniszczenia wojenne i rozpoczynającą się odbudowę. Równolegle na szeregu niewolnych od emocji zdjęć przedstawił swoją rodzinę, przyjaciół i kolegów z uniwersytetu - wyjaśnia Tamási i dodaje, że to pierwszy przypadek, kiedy zdjęcia zagranicznego twórcy trafiły do archiwun Fortepan.eu.

Wiele zdjęć z archiwum przedstawia Poznań i jego okolice, ale Bogdan Celichowski fotografował również inne miasta i wsie powojennej Polski. Niestety większość zdjęć jest nieopisana, ale Tamási wierzy, że wkrótce się to zmieni - Opis zdjęć w Fortpanie odbywa się na zasadzie wikipedii w oparciu o wiedzę wspólnotową. W tej chwili pod zdjęciami Bogdana Celichowskiego nie ma żadnej informacji tekstowej. Wierzymy, że wkrótce - z pomocą polskich czytelników - powstaną ich opisy.

W naszej galerii prezentujemy wybrane zdjęcia, a wszystkie dostępne są na stronie fortepan.hu. Strona dostępna jest po angielsku, a zainteresowanych czytelników zachęcamy do rejestracji i uzupełniania podpisów pod zdjęciami Bogdana Celichowskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro