Reklama

Prawie 300 milionów złotych z unijnej kasy - na pożyczki dla Wielkopolan

Rusza nabór wniosków na pożyczki z unijnego programu Jessica. W ramach drugiej edycji, do podziału dla Wielkopolski jest prawie 300 mln złotych.

W tym roku pożyczki w ramach programu Jessica 2, będą przyznawane na modernizację budynków pod kątem oszczędności energii, czyli np. na ich ocieplenie. O pieniądze mogą ubiegać się samorządy, spółki komunalne czy prywatni inwestorzy. Pożyczka dla jednego podmiotu może wynieść od 100 tysięcy do 20 mln złotych. Zdaniem wielkopolskich samorządowców, którzy korzystali z tego rodzaju wsparcia - mimo, że to pożyczka a nie dotacja - i tak stanowi ogromne wsparcie przy prowadzeniu inwestycji. Przedsiębiorcy wielkopolscy, czy samorządowcy są bardzo odpowiedzialnymi ludźmi. Zupełnie inaczej projektuje się pewne rzeczy w momencie, kiedy trzeba te pieniądze zwrócić, inaczej kiedy część jest bezzwrotna - mówi Maciej Sytek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Te środki, kiedy zostaną spłacone wracają do dyspozycji województwa wielkopolskiego, dyspozycji marszałka i mogą być na podobny lub inny cel przeznaczone. Już tym razem nie w reżimie dystrybucji środków unijnych - mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Poznaniu z pieniędzy przyznanych w ramach pierwszej edycji Jessiki, wybudowano między innymi miejskie biurowce Za Bramką czy wieżowiec Bałtyk. Warunkiem przyznania pożyczki w ramach programu Jessica jest między innymi dobrze napisany biznesplan. Wszystkie szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
77.26 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro