Reklama
Reklama

Prawie 300 milionów złotych z unijnej kasy - na pożyczki dla Wielkopolan

Rusza nabór wniosków na pożyczki z unijnego programu Jessica. W ramach drugiej edycji, do podziału dla Wielkopolski jest prawie 300 mln złotych.

W tym roku pożyczki w ramach programu Jessica 2, będą przyznawane na modernizację budynków pod kątem oszczędności energii, czyli np. na ich ocieplenie. O pieniądze mogą ubiegać się samorządy, spółki komunalne czy prywatni inwestorzy. Pożyczka dla jednego podmiotu może wynieść od 100 tysięcy do 20 mln złotych. Zdaniem wielkopolskich samorządowców, którzy korzystali z tego rodzaju wsparcia - mimo, że to pożyczka a nie dotacja - i tak stanowi ogromne wsparcie przy prowadzeniu inwestycji. Przedsiębiorcy wielkopolscy, czy samorządowcy są bardzo odpowiedzialnymi ludźmi. Zupełnie inaczej projektuje się pewne rzeczy w momencie, kiedy trzeba te pieniądze zwrócić, inaczej kiedy część jest bezzwrotna - mówi Maciej Sytek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA

Te środki, kiedy zostaną spłacone wracają do dyspozycji województwa wielkopolskiego, dyspozycji marszałka i mogą być na podobny lub inny cel przeznaczone. Już tym razem nie w reżimie dystrybucji środków unijnych - mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Poznaniu z pieniędzy przyznanych w ramach pierwszej edycji Jessiki, wybudowano między innymi miejskie biurowce Za Bramką czy wieżowiec Bałtyk. Warunkiem przyznania pożyczki w ramach programu Jessica jest między innymi dobrze napisany biznesplan. Wszystkie szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro