Reklama
Reklama

W Szreniawie powstanie Muzeum Motoryzacji: wybrano imponującą koncepcję

Zwycięska koncepcja
Zwycięska koncepcja

Jesienią ubiegłego roku ogłoszono, że Muzeum Motoryzacji może znaleźć nowy dom w podpoznańskiej Szreniawie. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję obiektu.

W listopadzie marszałek województwa, szef Automobilklubu oraz dyrektor Muzeum Rolnictwa w Szreniawie podpisali list intencyjny w sprawie powołania Muzeum Motoryzacji. Obiekt miałby działać w Szreniawie - na gruntach należących do szreniawskiego muzeum. Muzeum do 2012 roku funkcjonowało pod rondem Kaponiera, a po rozpoczęciu jego przebudowy straciło "dach nad głową".

Już jesienią zaznaczano, że podpisanie listu nie oznacza, że muzeum zacznie natychmiast powstawać. W grę wchodzą bowiem duże pieniądze. Dziś Automobilklub jest o krok bliżej realizacji swoich planów. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję Muzeum Motoryzacji. Wygrał projekt JASTAA z Wrocławia. Sąd konkursowy chwalił projekt za "konsekwentne rozwinięcie prostej i klarownej idei, w myśl której siatka miejsc postojowych stanowi jednocześnie podstawę kompozycji dla materii budowlanej". Projekt zakłada m.in. przestrzenne, wielopoziomowe parkingi w otoczeniu głównej bryły muzeum, która ma się składać z dwóch budynków, co ułatwia etapowanie inwestycji.

- Nadzieja na ziszczenie marzeń rzeszy sympatyków zabytkowej motoryzacji zdaje się urzeczywistniać -
wyjaśnia Automobilklub Wielkopolski. Dziś nie wiadomo jednak jeszcze kiedy muzeum mogłoby fizycznie powstać. Jego pomysłodawcy wierzą bowiem, że uda im się uzbierać samodzielnie pieniądze na ten cel.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro