Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 2

W sobotę Noc Muzeów: w blisko 40 poznańskich instytucjach!

KaT
piątek, 19.05.2017 r.
godz. 08.20
KaT | piątek, 19.05.2017 r., godz. 08.20
W sobotę Noc Muzeów: w blisko 40 poznańskich instytucjach!
fot. Paweł F. Matysiak / archiwum

Już w sobotę miłośnicy sztuki będą mogli wziąć udział w Nocy Muzeów. To okazja do bezpłatnego odwiedzania ekspozycji w muzeach i innych instytucjach kulturalnych. Program jest wypełniony po brzegi atrakcjami.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
7°C 989 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 998 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Blisko 40 instytucji zaprasza poznaniaków w sobotę na Noc Muzeów. Ekspozycje i wystawy będzie można podziwiać za darmo (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek - tu będą obowiązywać bilety). - Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000 osób - wyjaśniają organizatorzy.

W Muzeum Narodowym do obejrzenia będą między innymi wystawy niemieckiego artysty Hansa Arpa i polskiego malarza Janusza Przybylskiego. W Muzeum Etnograficznym zobaczymy m.in. wystawę „Romowie ≠ Cyganie”, a Wielkopolskim Muzeum Wojskowym - „Legia cudzoziemska - Polacy w służbie Francji”. Do odkrycia przestrzeni Muzeum Sztuk Użytkowych zapraszają pracownicy tej instytucji i zachęcają do ściągnięcia specjalnej aplikacji na smartfony. Muzeum i jego oddziały będą czynne przeważnie od 17.00 do 1.00 w nocy.

W Muzeum Archeologicznym podczas Nocy Muzeów odbędzie się m.in. inscenizacja „pogrzeb Wezyra”, która będzie obejmować przygotowania do pogrzebu, mumifikację, kondukt żałobny oraz przejście do zaświatów. W swoje progi zapraszają też Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań, nieczynna zajezdnia przy ulicy Madalińskiego, a także Pracownia Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, w której można zobaczyć m.in. kolekcję meteorytów, minerałów, skał i okazów paleontologicznych.

Propozycji jest znacznie więcej. Brama Poznania zaprasza na zwiedzanie ekspozycji głównej i śluzy katedralnej, a także na Noc Muzeów na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Chętni będą mogli zobaczyć jak działa Kino Muza, a w CK Zamek zobaczymy wystawę World Press Photo (7 zł wstęp) czy zwiedzić zamkowe przestrzenie. W Noc Muzeów otwarta też będzie Galeria Miejska Arsenał, w której będzie można zobaczyć wystawy „Jutro nie przyjdzie nigdy”. Sobotnia noc to także okazja do zwiedzenia Lech Browary Wielkopolski.

Transport w trakcie Nocy Muzeów zapewni linia tramwajowa M, która będzie kursować od 17.00 do północy co 30 minut na trasie MADALIŃSKIEGO – Hetmańska – Głogowska – ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA – Głogowska – Roosevelta – Święty Marcin – Al. Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora-Muśnickiego – most Św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca – MADALIŃSKIEGO (kursy odbywające się po godz 21:00 będą się odbywały bez wjazdu do zaj. Głogowska). Linia obsługiwana będzie zabytkowym taborem.

Szczegóły programu TUTAJ.