Reklama
Reklama

W Poznaniu stanie pomnik Józefa Piłsudskiego?

Tablica upamiętniająca Józefa Piłsudskiego na CK Zamek
Tablica upamiętniająca Józefa Piłsudskiego na CK Zamek

Choć nie wiadomo jeszcze gdzie, w Poznaniu miałby stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego. Komitet Budowy Pomnika zbiera już pieniądze na ten cel.

W 2017 roku obchodzimy 150. rocznicę Józefa Piłsudskiego. To właśnie dlatego Związek Rezerwy Oficerów Rzeczypospolitej rozpoczął zintensyfikowane działania mające na celu powstanie pomnika marszałka. - Nie tylko będzie element architektoniczny, ale także symboliczny, który będzie wskazywać jak należy postępować dla dobra ojczyzny - mówi Piotr Dwornicki, wiceprzewodniczący Komitetu Budowy Pomnika.

W Poznaniu od blisko 20 lat można podziwiać tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Znajduje się na Centrum Kultury Zamek. Co na pomysł budowy pomnika mówią poznaniacy? - Piłsudski raczej nie był za włączeniem Wielkopolski do Polski po odzyskaniu niepodległości - mówi Krzysztof. - Za poznaniaków nie mogę odpowiadać. Jeżeli mają taką ochotę, jeżeli to nie będą wielkie koszty to jak najbardziej - przyznaje Grażyna. - Ja uważam, że to był terrorysta i bandyta. Zrobił zamach stanu - twierdzi Kazimierz.

Zgodę na budowę pomnika już kilkanaście lat temu wydała Rada Miasta. Nie wiadomo jednak gdzie konkretnie pomnik miałby stanąć. - Ja nie mam nic przeciwko. Chodzi tylko o to, żeby było to odpowiednie miejsce i odpowiednia forma - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik, którego budowa może kosztować nawet 900 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
3.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro