Brama czasu w centrum Poznania
To spotkanie między różnymi architekturami, symbolizuje ludzkie pogaduszki - tak nową fontannę, która stanęła między Andersią i Starym Browarem charakteryzuje jej autor.
Ten pomnik to spotkanie. Wymiana między dwoma sąsiadującymi budynkami o kategorycznie różnej architekturze. Hotel Andersia i Stary Browar, mimo krańcowo różnych stylów architektonicznych, wcale się nie kłócą. Do tej symbiozy ma nawiązywać nowy pomnik - fontanna, który wzniesiono w Poznaniu.
"Brama czasu" została wykonana, między innymi, z kamienia i stali - materiałów, z których wykonano oba budynki. Kiedy woda płynie wolniej, lub kiedy wcale jej nie ma w stali, jak w zwierciadle, odbijają się oda obiekty. To wyraz życzenia, abyśmy mogli częściej usiąść ipogadać przy szumiącej wodzie - mówi autor "Bramy czasu" Andrzej Bednarczyk.
Płynącą wodę w "Bramie czasu" będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków. Tymczasem inne poznańskie fontanny zostały już wyłączone w połowie października. W okresie jesienno - zimowym będą konserwowane. "Brama czasu" może być czynna dłużej,a todzięki specjalnej stali nierdzewnej sprowadzonej specjalnie z Francji. Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, woda w "Bramie czasu" zostanie wyłączona, za to pomnik będzie efektownie podświetlony.
Z inicjatywą budowy pomnika-fontanny wystąpiła grupa Von den Heyden, ta sama, która umożliwiła powstanie pomnika Cyryla Ratajskiego, najsłynniejszego przedwojennego prezydenta Poznania.Przedstawiciel grupy nie chcieli nam zdradzić wartości nowej rzeźby, podobno kosztowała więcej, niż wysokiej klasy samochód...