Reklama
Reklama

W sobotę budynek KW PZPR otwarty dla zwiedzających!

fot. CYRYL Poznań
fot. CYRYL Poznań

Budynek u zbiegu ulic Święty Marcin i Kościuszki powstał na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych i był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po 1989 budynek służył natomiast studentom Wydziału Historycznego UAM. Dziś budynek stoi pusty, a w najbliższą sobotę jego tajemnice będą mogli poznać zwiedzający.

Organizatorem sobotnich spacerów jest Centrum Kultury Zamek, a w rolę przewodników wcielą siędr hab Maciej Michalski i dr hab Konrad Białecki z Instytutu Historii Wydziału Historycznego UAM -Zbudowany na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - był de facto głównym ośrodkiem władzy w mieście. To tam, w siedzibie wszechwładnej partii, a nie w fasadowych instytucjach państwowych, zapadały najważniejsze decyzje. Dlatego to właśnie tam udali się protestujący robotnicy w czerwcu 1956 roku, opanowując na krótko budynek. Pod odzyskaniu wolności budynek stał się siedzibą Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale wcześnie okupowany był przez studentów NZS, którzy domagali się przekazania budynku uczelni. Niedawno Wydział Historyczny UAM przeniósł się na Morasko, a budynek ma zostać przeznaczony na powstające Muzeum Enigmy - zachęcają do spaceru miejscy urzędnicy.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

20 maja odbędą się cztery spacery, a ich początek zaplanowano na godzinę 17, 18, 19 i 20. Spacery są bezpłatne, ale zainteresowani powinni odebrać bezpłatne wejściówki. Ich odbiór możliwy będzie 20 maja od godziny 12:00 w punkcie informacyjnym CK Zamek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro