Reklama
Reklama

Ministerstwo chce zlikwidować linię kolejową do Osowej Góry. Trwa walka o jej uratowanie dla kolei drezynowej

fot. Mosińska Kolej Drezynowa
fot. Mosińska Kolej Drezynowa

Kilka dni temu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowało listę linii kolejowych przeznaczonych do likwidacji. Wśród nich jest linia 361 Puszczykówko - Osowa Góra, którą dziś kursują drezyny Mosińskiej Kolei Drezynowej.

Tory kolejowe do Osowej Góry zostały doprowadzone w 1912 roku, a zawieszenie ruchu pociągów osobowych nastąpiło w 1999 roku. Przez wiele lat linia kolejowa cieszyła się ogromny zainteresowaniem poznaniaków, którzy chętnie spędzali czas wolny w Wielkopolskim Parku Narodowym. Niestety od 1999 roku linia niszczała. Dopiero w 2013 przejezdność przywrócili pasjonaci kolejnictwa, którzy zorganizowali na wyłączonym odcinku kolej drezynową.

Dziś na trasie Puszczykówko - Osowa Góra kursują drezyny Mosińskiej Kolei Drezynowej, ale los linii kolejowej jest zagrożony. Kilka dni temu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało listę szlaków kolejowych przeznaczonych do likwidacji. Wśród nich jest linia kolejowa nr 361 do Osowej Góry - Chcę wierzyć, że sprawę uda się załatwić i nie będzie problemu. W tej chwili gmina deklaruje chęć przejęcia, a PKP przekazania torów. Niestety sprawa jest skomplikowana i ciągnie się od dłuższego czasu. Są między innymi pewne problemy własnościowe dotyczące dwóch działek i to musi załatwić PKP jako obecny właściciel gruntu - wyjaśnia Maria Stachowiak-Krzyżaniak z Mosińskiej Kolei Drezynowej i dodaje - Mam nadzieję, że do 2018 roku sprawę uda się sfinalizować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro