Reklama
Reklama

Ministerstwo odmówiło dofinansowania, ale 10. Ethno Port odbędzie się zgodnie z planem

fot. BS
fot. BS

Od dziesięciu lat w Poznaniu organizowany jest festiwal Ethno Port, który przyciąga fanów muzyki etnicznej z całego kraju. W tym roku dofinansowania odmówiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło dofinansowania, ale brakujące środki dołożyło miasto.

Ethno Port wypracował sobie status jednej z ważniejszych imprez dla fanów muzyki etnicznej, a doceniany jest również przez polskich i zagranicznych dziennikarzy. Mimo to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło w tym roku dofinansowania imprezy - Od początku, od 10 lat Ethno Port mówi nam, że wszystkie kultury są równe, że wszyscy mieszkańcy, którzy posługują się językiem muzyki i ci, którzy tego języka słuchają, mają równe prawo do mieszkania i korzystania ze wspólnego świata. Festiwal jest więc nośnikiem bardzo ważnych wartości, nie tylko artystycznych, ale też tych uniwersalnych. Przez lata doceniali to nasi patroni i partnerzy, m.in. ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Dlatego w tym roku, kiedy obchodzimy 10. rocznicę Ethnoportu, bardzo trudno jest nam zrozumieć decyzję ministerstwa, które zdecydowało się nie przyznać nam dotacji - mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Sytuację uratowało miasto, które zdecydowało się przeznaczyć dodatkowe środki na organizację imprezy -Władzom miasta bardzo zależy na tym festiwalu, dlatego zrobiliśmy wszystko, by ten festiwal w Poznaniu się odbył. Tym bardziej, że spotyka się on zawsze z bardzo ciepłym przyjęciem nie tylko mieszkańców miasta, ale też gości z innych miast i krajów - mówił w piątek Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku na festiwalowej scenie będzie można obejrzeć piętnaście koncertów, ale to nie wszystko co przygotowali organizatorzy - Festiwal Ethno Port od początku był festiwalem idei, ale w dzisiejszych czasach ta jego rola stała się jeszcze mocniejsza, bo rzeczywistość przyniosła dodatkowe konteksty temu, co robimy. Od kilku lat prowadzimy działania uświadamiające, z poruszamy tematy i problemy związane z migracjami. W tym roku postawiliśmy też na bardziej konkretne działania. Albert Einstein powiedział, że "świat nie zostanie zniszczony przez tych, którzy czynią zło, tylko przez tych, którzy patrzą na to bezczynnie". Dlatego weszliśmy w ścisłą współpracę z Polską Akcją Humanitarną, która będzie zbierać podczas festiwalu fundusze na pomoc Syrii - mówił Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu.

Festiwal odbędzie się w dniach 8 - 11 czerwca, a szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro