Reklama
Reklama

Przetarg na zarządzanie miejskimi cmentarzami: jedna oferta. Od Universum

W czwartek otwarto oferty w przetargu na zarządzanie i bieżące utrzymanie cmentarzy komunalnych. Okazało się, że tylko jeden podmiot jest zainteresowany prowadzeniem takiej działalności - to dotychczasowy zarządca cmentarzy - Universum. Chce za to więcej pieniędzy niż planowało przeznaczyć na ten cel miasto.

To radny PiS Jan Sulanowski poinformował nas o tym, że jedynie Universum złożyło ofertę w przetargu ogłoszonym przez miasto. - Firma Universum od ćwierć wieku cieszy się w naszym mieście specjalnymi względami. Firma zaproponowała 13 mln zł rocznie, natomiast władze miasta zamierzały przeznaczyć na ten cel 9 mln zł. Przetarg można unieważnić jeśli kwota zaproponowana w najkorzystniejszej ofercie przekracza kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. Przepis ten jednak nie ma zastosowania, jeżeli zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty. Czy Miasto Poznań może zwiększyć tę kwotę o 4 mln zł - pyta Sulanowski.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta przyznaje jedynie, że w przetargu złożona została jedna oferta. - Obecnie jest sprawdzana i analizowana przez Wydział Zamówień i Obsługi Urzędu - mówi.

Przypomnijmy, że od 1 lipca to Usługi Komunalne przejmą administrację poznańskich cmentarzy. Równocześnie zarządzanie cmentarzami na Miłostowie i Junikowie zostanie zlecone zewnętrznemu operatorowi, którego zadaniem będzie m.in. pełnienie nadzoru nad przeprowadzanymi pochówkami, ekshumacjami czy ustawianiem nowych nagrobków na grobach. Operator będzie też odpowiadać za czystość i utrzymanie nekropolii.

Umowa z operatorem zostanie podpisana na dwa lata. - Do zadań Usług Komunalnych będzie należało prowadzenie dokumentacji cmentarnej, czyli tzw. ksiąg cmentarnych oraz pobieranie opłat. Usługi komunalne prowadzić będą także Główne Biuro Cmentarne. Pozwoli to uniknąć mieszania się usług cmentarnych, będących zadaniem miasta i usług pogrzebowych, będących działalnością komercyjną - wyjaśniała w kwietniu Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta. To właśnie w Głównym Biurze Cmentarnym mieszkańcy będą załatwiać sprawy związane z miejscem pochówku zmarłego. - W Głównym Biurze Cmentarnym będzie można też wnieść opłaty związane z usługami cmentarnymi takimi jak przedłużenie terminu ważności grobu, rezerwacja miejsca pochówku w grobowcach lub niszach urnowych w kolumbarium i inne.

Ze względu na zmiany, zmieni się także cennik opłat za miejsca pochówku i inne usługi cmentarne. Regulaminy i ceny poznamy do końca czerwca. Będą obowiązywać od 1 lipca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro