Reklama

Zakład nie może zacząć działać przy Szyperskiej: szukają tymczasowej lokalizacji

Prawdopodobnie najwcześniej za rok lub nawet za dwa lata Zakład - największy makerspace w Polsce - będzie mógł zacząć działać w budynku przy ulicy Szyperskiej. Jego pomysłodawcy nie chcą jednak czekać i szukają alternatywnej lokalizacji, w której mogliby już teraz funkcjonować.

Zakład to miejsce, w którym mieszkańcy mogą samodzielnie coś naprawić czy stworzyć korzystając z dostępnych tu maszyn i narzędzi. To m.in. warsztaty stolarski, ślusarski, spawalniczy czy krawiecki. Największy w Polsce makerspace zaczął działać w 2014 roku. Nie tylko udostępniał narzędzia, ale też uczył jak z nich skorzystać. W kwietniu ubiegłego roku okazało się, że budynek, w którym dotychczas funkcjonował Zakład, został sprzedany. Zaczęto więc szukać nowej lokalizacji. Zorganizowano też zbiórkę pieniędzy na ten cel. Ostatecznie, z pomocą miasta, zdecydowano się na obiekt przy ulicy Szyperskiej 8 - Starą Papiernię. Od tego czasu minął jednak rok, a Zakład wciąż nie działa.

W kwietniu w obiekcie odbyła się kontrola nadzoru budowlanego. - Celem kontroli było sprawdzenie stanu technicznego budynku w kontekście ostatnich wydarzeń z odpadającymi z elewacji cegłami. "Podczas kontroli stwierdzono nieodpowiedni stan techniczny budynku polegający na spękaniach ścian konstrukcyjnych budynku oraz nadproży, miejscowe luźne cegły elewacji, nieszczelne pokrycie dachowe, spękanie płyty balkonowej od podwórza oraz spękania stropów." Do końca sierpnia 2017 wykonana ma zostać przez właściciela budynku (ZKZL) ekspertyza jego stanu technicznego - wyjaśniają pomysłodawcy Zakładu. Już wtedy było wiadomo, że w tym roku Stara Papiernia nie stanie się Zakładem.

Dziś wciąż trwa oczekiwanie na ekspertyzę dotyczącą stanu budynku. Zdaniem "Zakładowiczów" formalności mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Stąd decyzja, by działać. - Szyperska 8 - ten adres budzi w nas różne emocje, jednak nie można mu odmówić ogromnego potencjału. W naszych głowach wciąż jest wiele pomysłów na to, jak dobrze mógłby funkcjonować pod tym adresem nasz Makerspace. Dziś już wiemy, że Zakład na Szyperskiej 8 wystartuje najwcześniej za rok lub nawet za dwa lata. Nie rezygnujemy, będziemy jeszcze o niego walczyć, ale tymczasem zdecydowaliśmy, że musimy znaleźć tymczasową siedzibę dla działalności Zakładu. Chcemy ruszyć do przodu, jak najszybciej i bez wielkich remontów. Szukamy dobrej, ogrzewanej przestrzeni od 200 do 600 metrów kwadratowych z szeroką bramą wjazdową. W niedalekiej lokalizacji, tak, żebyście mieli do nas blisko - apelują twórcy Zakładu. I proszą o kontakt osoby, które mają coś takiego na oku ([email protected] lub 790 463 289).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
46.62 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro