Reklama
Reklama

250 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

fot. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
fot. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

250 chętnych z całego kraju przyjechało do poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, by uczyć się "żołnierskiego abecadła". Chcą wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych.

Chętni do odbycia szkolenia w wojsku musieli m.in. wypełnić ankiety, odbyć badania lekarskie, odwiedzić fryzjera czy odebrać mundur. - W ramach szkolenia podstawowego elewi poznają m.in.: regulaminy wojskowe, musztrę, zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Czekają ich 4 miesiące wytężonej służby i nauki żołnierskiego rzemiosła w Ośrodku Szkolenia Podstawowego - wyjaśnia kpt. Janusz Jarmużek z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Szkolenie podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy trwa trzy miesiące i kończy się egzaminem. W przypadku pozytywnego zdania egzaminu drugi etap szkolenia trwa miesiąc. - Powołanie do służby przygotowawczej możliwe jest wyłącznie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby, należy być niekaranym za umyślne przestępstwo, posiadać polskie obywatelstwo, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej, co najmniej osiemnaście lat oraz wykształcenie minimum gimnazjalne. Ochotnicy po odbyciu służby przygotowawczej chcą podjąć starania o przyjęcie do służby zawodowej, ale do tego jeszcze długa droga - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
76.93 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro