Reklama

Modernizacja ul. Święty Marcin: wykonawca ma zostać wyłoniony w lipcu

Wizualizacja | fot. Studio ADS/UMP
Wizualizacja | fot. Studio ADS/UMP

Właśnie ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wykonawczej oraz realizację w oparciu o nią prac budowlanych, związanych z modernizacją ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka. Wykonawcę mamy poznać w lipcu.

Zwycięzca ogłoszonego właśnie przetargu będzie miał za zadanie doprojektowanie oraz realizację koncepcji Studia ADS, które przygotowało projekt budowlany modernizacji. Rozpoczniemy metamorfozę centrum na szeroką skalę. Czeka nas kilkanaście miesięcy żmudnej pracy, zmierzającej do uspokojenia ruchu i jednoczesnego ożywienia tej kluczowej dla centrum miasta ulicy - wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Trzeba jednak zaznaczyć, że to dopiero początek planowanych zmian. Łącznie w ciągu pięciu lat władze Poznania zamierzają wydać 230 mln złotych. Sporą część inwestycji miasto zamierza sfinansować ze środków unijnych, pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Realizacja projektu tzw. Projektu Centrum ma sprawić, że poznańskie centrum miasta zacznie tętnić życiem i przyciągnie do siebie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Z technicznego punktu widzenia miasto to przestrzeń wypełnioną infrastrukturą. Jednocześnie jest to żywa, pulsująca tkanka. Wymaga troski, wizji, a przede wszystkim skuteczności w realizacji ambitnych planów. Jestem przekonany, że wszyscy docenią zmiany w Poznaniu - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Zgodnie z założeniami pierwszy etap prac, czyli ul. św. Marcin od Gwarnej do skrzyżowania z ul. Ratajczaka wraz z tym skrzyżowaniem powinien zakończyć się w I kwartale 2019 roku. Drugi etap inwestycji obejmie budowę trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka. W tym wypadku koszt inwestycji, która ma być zrealizowana do III kwartału 2022 roku, szacowany jest na 130 mln zł, z czego ok. 59 mln miasto zamierza pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - informuje Jacek Łakomy z biura prasowego UMP.

To już drugi ogłoszony przetarg na realizację ul. Święty Marcin. Pierwszy, ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku, do którego stanęło jedenastu wykonawców, został unieważniony w związku ze zmianami w przepisach. Według przedstawicieli Miasta ponowne rozpisanie przetargu nie wpłynie na zaplanowane terminy prowadzenia robót - dodaje Łakomy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro