Reklama

Ulica Chwiałkowskiego zmieni nazwę!

fot. Elżbieta Skowron / archiwum
fot. Elżbieta Skowron / archiwum

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ulica Chwiałkowskiego na Wildzie będzie mieć nową nazwę, a w zasadzie dwie nazwy. Trasę podzielono na dwa odcinki i zaproponowano dla nich nowe nazwy.

Radni z Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta na ostatnim posiedzeniu dyskutowali na temat zmiany nazwy ulicy Chwiałkowskiego. Jest to konieczne ze względu komunistyczną przeszłość Marcina Chwiałkowskiego (wymuszają to przepisy). Gdyby radni nie zmienili nazwy, musiałby to zrobić wojewoda wielkopolski.
W trakcie dyskusji pojawiły się dwie propozycje nazwy dla tej wildeckiej ulicy. Pierwsza to po prostu Chwiałka. Propozycja wyszła od radnego Artura Różańskiego i spodobała się większości radnych. Wskazano, że przez znajdujący się tutaj ośrodek POSiR, Chwiałka będzie najlepszą opcją. Kontrpropozycja to nadanie ulicy imienia Jana Spychalskiego - wybitnego polskiego malarza. Za taką propozycją są m.in. rektor Uniwersytetu Artystycznego oraz dyrektor poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego.
Ostatecznie udało się dojść do kompromisu. Ulica Chwiałkowskiego miałaby zyskać dwie nazwy - na odcinku bliżej kompleksu POSiR nazywałaby się Chwiałka, a na odcinku między Górną Wildą i Roboczą - ul. Jana Spychalskiego. Czy rzeczywiście tak się stanie? Będą o tym decydować miejscy radni podczas sesji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro