Reklama
Reklama

Plac Bernardyński: o 14.00 obchody Międzynarodowego Święta Ludzi Pracy

fot. Piotr Sagalara

O 14.00 na placu Bernardyńskim rozpoczną się obchody Międzynarodowego Święta Ludzi Pracy. W Poznaniu organizuje je poznański okręg Partii Razem.

Partia Razem zaprasza poznaniaków do udziału w obchodach Międzynarodowego Święta Ludzi Pracy. - Widzimy się Pierwszego Maja o 14.00 na Placu Bernardyńskim, skąd robotnice i robotnicy po raz pierwszy uformowali pierwszomajową demonstrację w 1891 roku - wyjaśnia Hanna M. Zagulska z poznańskiego okręgu Partii Razem.

- Przeciw wyzyskowi, zbyt niskim pensjom, śmieciówkom, bezpłatnym nadgodzinom, antyspołecznej polityce, rasistowskim atakom i zagęszczającej się atmosferze nienawiści i ksenofobii. Odbijamy pamięć o Pierwszym Maja zdeponowaną w starych kronikach filmowych. Pamiętamy o robotnicach i robotnikach, którzy ginęli od kul w walce o skrócenie czasu pracy do 8 godzin i prawa socjalne. Czerwony sztandar na całym świecie symbolizuje ich krew - a także wszystkich najemnych pracownic i pracowników w codziennej nierównej walce z pracodawcami. Postulaty sprzed ponad stu lat są wciąż ważne, wywalczone prawa nadal łamane - wyjaśnia Partia Razem.

- Urząd miejski, który kilka miesięcy temu płacił po złotówce na rękę. Studenci i studentki zatrudniane za darmo na żenujących praktykach, otrzymujące stypendium, za które można wynająć pokój, ale zjeść już się nie da. Pielęgniarki i położne wypychane na samozatrudnienie. Pracownik z Ukrainy, który pracował jako niewolnik, aż urwało mu rękę. To wszystko tu, w Polsce, w Wielkopolsce. W 2017 roku, kiedy PiS, udając partię nas wszystkich, przewala miliony w imię interesów kolejnych elit: niekompetentnych rzeczników i ministrów - religijnych fanatyków - kończy.

W obchodach na placu Bernardyńskim udział wezmą m.in. poznańscy radni lewicowi, a także przedstawiciele środowisk wspierających pracownice i pracowników w walce o należne prawa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-3℃
Poziom opadów:
14.2 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro