Reklama
Reklama

Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w poznańskie zakłady H. Cegielskiego

fot. Bartosz Jankowski/PAP
fot. Bartosz Jankowski/PAP

W obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego podpisano dziś w Poznaniu umowę pomiędzy Zakładami H. Cegielski Poznań S.A. a Polskim Funduszem Rozwoju, który dofinansuje poznańską firmę 40 mln złotych.

W zakładach Cegielskiego ma powstawać nowoczesny silnik elektryczny, który będzie napędzał dostawcze auta Ursus. Światowa premiera nowego silnika odbyła się na zakończonych niedawno targach w Hanowerze, ale to nie jedyny produkt poznańskiej firmy, który ma służyć odbudowie potęgi legendarnej firmy - Potencjał Cegielskiego to nie tylko unikalny park maszynowy i długoletnie doświadczenie. To przede wszystkim najnowsze technologie i produkty oraz innowacyjne rozwiązania dla wielu branż. Wizja odbudowy znaczenia Cegielskiego to już nie plany, ale rzeczywistość. To Cegielski, jak dawniej, zaczyna narzucać światowej konkurencji tempo. Wdrażamy do seryjnej produkcji najlepszy na świecie napęd elektryczny z pięciofazowym, indukcyjnym silnikiem. Będzie miał on zastosowanie w branży transportowej. W ramach współpracy z firmą URSUS S.A. zaprojektujemy i wprowadzimy do seryjnej produkcji pojazd specjalistyczny, napędzany naszym silnikiem. Rozwijamy serię produktów i usług dla branży energii odnawialnej, takich jak przekształtniki do turbin wiatrowych oraz serwis przekładni. We wszystkich tych branżach mamy doświadczenie. Innowacje zagwarantują konkurencyjność i rozwój firmy w obszarach strategicznych z punktu widzenia polskiej gospodarki - powiedział mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu H.CEGIELSKI POZNAŃ S.A.

Pomóc w rozwoju firmy ma Polski Fundusz Rozwoju, który zainwestuje w Poznaniu 40 mln złotych - Poprzez zaangażowanie kapitałowe Polskiego Funduszu Rozwoju w zakłady Cegielskiego, otwieramy nowy rozdział w ponad 170-letniej historii poznańskiej Spółki. Mocno wierzę w to, że w perspektywie średnioterminowej, Spółka już samodzielnie dopisze następne rozdziały swojej historii, generując wartość dodaną dla polskiej gospodarki w obszarze szeroko rozumianego przemysłu przyszłości - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, który odsłonił w Poznaniu makietę projektowanego pojazdu.

Plan opracowany przez zarząd poznańskiej firmy ma na celu przywrócenie stałej rentowności i wprowadzenie jej na tory ciągłego rozwoju w najbliższych latach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro