Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0

Kolejka w blasku neonu, czyli Maltanka wraca na tory

REKLAMA
czwartek, 20.04.2017 r.
godz. 16.00
REKLAMA | czwartek, 20.04.2017 r., godz. 16.00
Kolejka w blasku neonu, czyli Maltanka wraca na tory

Już po raz czterdziesty piąty kolejka parkowa Maltanka wyjedzie na tory biegnące wzdłuż Jeziora Maltańskiego. Codziennie, od 21 kwietnia do 17 września będzie pokonywać trasę między stacją przy ul. Jana Pawła II, a Nowym ZOO. Uroczystej inauguracji sezonu kolejki towarzyszyć będzie odsłonięcie neonu, odrestaurowanego dzięki współpracy poznańskiego MPK i opiekuna Maltanki, Galerii Malta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 998 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 999 hPa

Przez ponad cztery dekady swojego istnienia Maltanka na stałe wpisała się w krajobraz okolic Jeziora Maltańskiego. Charakterystyczna wąskotorówka, jedna z ostatnich tego typu kolei w kraju, każdego roku przewozi ponad 100 tysięcy pasażerów, pokonując malowniczą trasę położoną na brzegu jeziora. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Poznania spędzających czas nad Maltą. Po zimowej przerwie Maltanka ponownie pojawi się na żelaznym szlaku, który będzie przemierzać do połowy września.

Od kilku  lat opiekunem Maltanki jest Galeria Malta, która aktywnie angażuje się w wydarzenia i działania realizowane przez MPK Poznań, które zarządza kolejką. W tym roku, wspólnymi siłami obu podmiotów dobiegł końca remont unikatowego neonu „Kolejka dziecięca”, który zostanie odsłonięty podczas oficjalnej inauguracji sezonu Maltanki.

Podobnie jak tysiące pasażerów, nie wyobrażamy sobie Malty bez Maltanki – mówi Monika Krzywicka, marketing manager Galerii Malta. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać tę unikalną w skali kraju atrakcję. Jesteśmy przekonani, że odnowiony neon również się nią stanie, poszerzając grono sympatyków Maltanki  – dodaje.

Pierwotnie neon zainstalowany był na stacji końcowej kolejki Zwierzyniec, gdzie przez lata ulegał zniszczeniu. Zdemontowany i w dalekim od świetności stanie technicznym, trafił na wystawę w Muzeum Narodowym, a po przywróceniu mu dawnego blasku, wrócił nad Jezioro Maltańskie – tym razem na stację początkową, gdzie można oglądać go od piątku 21 kwietnia.

Chcemy przywrócić Maltance magiczny klimat sprzed lat – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań -  Poznań słynął z wyjątkowych neonów, które cieszyły oczy swoją niespotykaną, harmonijną linią. Cieszy nas, że tereny wokół Jeziora Maltańskiego oraz kolejka są wizytówką naszego miasta, i że ich estetyka przyciąga kolejne pokolenia poznaniaków.

W ubiegłych latach współpraca Galerii Malta z MPK Poznań zaowocowała między innymi pojawieniem się ławek na peronie Maltanki. Dzięki nim liczni, szczególnie w weekendy, pasażerowie mogą wygodnie oczekiwać na przyjazd pociągu.

Sami już od ośmiu lat jesteśmy obecni w przestrzeni wokół jeziora, więc zaangażowanie się w nią i jej rozwój jest dla nas czymś naturalnym. Z okazji 45 urodzin życzymy Maltance i naszym partnerom z MPK Poznań wielu udanych kursów i samych zadowolonych pasażerów – dodaje Monika Krzywicka.

Kolejka parkowa Maltanka kursować będzie codziennie do 17 września. Kursy w dni powszednie odbywać się będą co godzinę, a w weekendy co pół godziny. Szczegółowy rozkład jazdy Maltanki znajduje się na stronie internetowej MPK Poznań.