Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 3

Zebrano ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji

BS
czwartek, 20.04.2017 r.
godz. 16.39
BS | czwartek, 20.04.2017 r., godz. 16.39
Zebrano ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji
fot. Leszek Szymański/PAP

Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył dziś w Sejmie ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy edukacji. Związkowcy chcą zatrzymać reformę edukacji, która likwiduje gimnazja.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1008 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Komitet referendalny został zawiązany pod koniec stycznia, a 1 lutego rozpoczęło się zbieranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum z pytaniem "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Dziś w Sejmie zorganizowano konferencję prasową, na której poinformowano o efektach zbiórki - W zbiórkę zaangażowali się obywatele i obywatelki. W bardzo krótkim czasie - w ciągu dwóch zimowych miesięcy - zebraliśmy ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum szkolnego. Dokładnie: 910 558 - powiedział - cytowany przez Dziennik. Gazeta Prawna - Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Oznacza to, że zebrano o ponad 400 tysięcy więcej podpisów, niż jest to wymagane.

ZNP wspierają partie opozycyjne - Zebranie w dwa miesiące niemal miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji to mocny głos przeciw "deformie", przeciw niszczeniu polskiej szkoły - mówił Grzegorz Schetyna i dodawał - Będziemy wspierać dalej ZNP, będziemy wspierać rodziców, samorządowców, będziemy robić wszystko, aby doprowadzić jak najszybciej do debaty w parlamencie, a później do referendum.

Po konferencji prasowej przedstawiciele komitetu spotkali się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz złożyli wniosek o organizację referendum. Decyzję o jego organizacji będzie musiał podjąć Sejm. Uchwałę w tej sprawie powinna zostać przegłosowana większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.