Reklama

2 mln złotych na poznańskie zabytki. Chcą zawalczyć o Willę Florę

fot. Radomil / Wikipedia
fot. Radomil / Wikipedia

Miasto przeznaczy w tym roku rekordową kwotę na ratowanie poznańskich zabytków - 2 mln złotych. To jednak i tak mało, biorąc pod uwagę potrzeby. Miłośnicy zabytków chcą zawalczyć o przyszłość m.in. Willi Flory stojącej przy ulicy Grunwaldzkiej.

Każdego roku miasto przeznacza określoną pulę pieniędzy na ratowanie poznańskich zabytków. W tym roku z budżetu miasta łączną kwotą około 2 mln złotych dofinansowane zostaną 23 remonty. Modernizacja obejmie m.in. secesyjne kamienice przy ulicy Roosevelta. - Prace dotyczą witraży, ratowania balkonów, jak również dachu kamienicy przy ulicy Roosevelta 6/7 - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. Dodatkowo dofinansowane zostaną roboty w dworku na Morasku czy zespołach klasztornych ojców jezuitów i dominikanów.

Choć miasto znalazło 2 mln złotych na ratowanie zabytków, wnioski złożone do urzędników opiewały na 5 mln złotych. Potrzeby są ogromne, o czym przypominają członkowie Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. We wtorek pojawili się przy budynku zlokalizowanym przy ulicy Grunwaldzkiej. To Willa Flora. - Tysiące poznaniaków mijają ten budynek przy ulicy Grunwaldzkiej. A jest to najstarszy zabytek w tej okolicy, starszy nawet od I Liceum Ogólnokształcącego. Początki Willi Flora to jest rok 1872. To były wtedy zielone płuca Poznania. Była to willa miejska, miejsce dyskusji, rozrywki - wyjaśnia Maria Chmielowska z fundacji.

- To miejsce szczególne, bo wpisane jest razem z ogrodami, z których niewiele zostało, do rejestru zabytków - dodaje. Fundacja zapowiada walkę o to, by przywrócić obiektowi dawną świetność. - Skontaktujemy się z obecnym właścicielem, zapytamy dlaczego dopuścił zabytek do takiego stanu. Właściciele, w ramach opieki nad zabytkami, powinni przestrzegać odpowiednich zapisów ustawy. Możemy nawet nałożyć na takiego właściciela grzywnę lub ograniczenie wolności - zaznacza choć równocześnie zapewnia, że celem fundacji jest przede wszystkim zmobilizowanie właściciela do działania. Fundacja deklaruje swoją pomoc.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro