Reklama

Zaczynają się egzaminy gimnazjalne: przystąpi do nich 350 tysięcy uczniów

Gimnazjum nr 22 | fot. Iwona Jachnik - archiwum
Gimnazjum nr 22 | fot. Iwona Jachnik - archiwum

350 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjów z całej Polski rozpocznie w środę egzaminy gimnazjalne. W Wielkopolsce to kilkadziesiąt tysięcy gimnazjalistów. Pierwszego dnia będą zmagać się z częścią humanistyczną.

Egzamin gimnazjalny kończy edukację w gimnazjum i otwiera uczniowi drzwi do wymarzonego liceum. W środę uczniowie ostatnich klas gimnazjów będą pisać testy z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także z języka polskiego. W czwartek o 9.00 otrzymają testy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, a o 11.00 z matematyki. W piątek odbędzie się natomiast test z języka obcego nowożytnego. Jeśli uczeń zaczął się go uczyć w gimnazjum - pisze sprawdzian wyłącznie na poziomie podstawowym. Jeśli jednak kontynuuje naukę z podstawówki - musi również napisać część na poziomie rozszerzonym.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą znane 16 czerwca. Są one bardzo ważne w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - to właśnie od nich zależy czy gimnazjalista dostanie się do wybranego liceum.

Niestety ubiegłoroczne wyniki egzaminu gimnazjalnego uczniów z Wielkopolski nie należały do najlepszych. W przypadku egzaminu z historii i WOS gimnazjaliści z naszego województwa uzyskali rok temu średnio 55,24% (średnia krajowa - 56%), a z języka polskiego prawie 66% (średnia krajowa - 69%). Z przedmiotów ścisłych było gorzej. Z części przyrodniczej wielkopolscy uczniowie uzyskali nieco ponad 50% (średnia krajowa 51%), a z matematycznej prawie 48% (średnia krajowa 49%). Z języka angielskiego średnio uzyskiwano 62% punktów. To o 2% gorzej niż średnia krajowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro