Reklama

615 mln złotych będzie kosztowała modernizacja linii kolejowej pomiędzy Poznaniem a Piłą

fot. BS
fot. BS

W najbliższy piątek podpisana zostanie umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a PKP PLK na dofinansowanie przebudowy linii kolejowej Poznań - Piła. Całkowity koszt przebudowy to 615 mln złotych.

O remoncie linii kolejowej łączącej Poznań i Piłę mówi się od lat, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce remont będzie mógł się rozpocząć. W najbliższy piątek zostanie podpisana umowa na dofinansowanie remontu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego -Celem projektu jest poprawa jakości połączeń między ośrodkami gospodarczymi - największymi aglomeracjami województwa oraz połączeń regionalnych i lokalnych służących krajowym przewozom kolejowym. Efektem będzie wzrost konkurencyjności kolei w stosunku do innych gałęzi transportu. Modernizacja pozwoli na skrócenie czasu podróży, poprawę przepustowości linii, zwiększenie dostępności transportu kolejowego, poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego i podróżnych, racjonalizację kosztów eksploatacji i utrzymania zarządzanej infrastruktury oraz poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ważnym efektem realizacji tego projektu jest także spadek emisji CO2 na skutek przejęcia przez kolej części ruchu z transportu drogowego - informuje UMWW.

Całkowity koszt remontu to 615 mln złotych, aż 423 mln złotych będą pochodziły z dofinansowania. Na razie nie wiadomo, kiedy remont rozpocznie się, ale wiadomo, że potrwa około dwóch lat i będzie związany z wieloma utrudnieniami dla pasażerów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro