Reklama
Reklama

615 mln złotych będzie kosztowała modernizacja linii kolejowej pomiędzy Poznaniem a Piłą

fot. BS

W najbliższy piątek podpisana zostanie umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a PKP PLK na dofinansowanie przebudowy linii kolejowej Poznań - Piła. Całkowity koszt przebudowy to 615 mln złotych.

O remoncie linii kolejowej łączącej Poznań i Piłę mówi się od lat, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce remont będzie mógł się rozpocząć. W najbliższy piątek zostanie podpisana umowa na dofinansowanie remontu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego -Celem projektu jest poprawa jakości połączeń między ośrodkami gospodarczymi - największymi aglomeracjami województwa oraz połączeń regionalnych i lokalnych służących krajowym przewozom kolejowym. Efektem będzie wzrost konkurencyjności kolei w stosunku do innych gałęzi transportu. Modernizacja pozwoli na skrócenie czasu podróży, poprawę przepustowości linii, zwiększenie dostępności transportu kolejowego, poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego i podróżnych, racjonalizację kosztów eksploatacji i utrzymania zarządzanej infrastruktury oraz poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ważnym efektem realizacji tego projektu jest także spadek emisji CO2 na skutek przejęcia przez kolej części ruchu z transportu drogowego - informuje UMWW.

Całkowity koszt remontu to 615 mln złotych, aż 423 mln złotych będą pochodziły z dofinansowania. Na razie nie wiadomo, kiedy remont rozpocznie się, ale wiadomo, że potrwa około dwóch lat i będzie związany z wieloma utrudnieniami dla pasażerów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro