Reklama

Masz za dużo świątecznego jedzenia? Podziel się z bezdomnymi

Każdego roku Polacy wyrzucają setki tysięcy ton jedzenia. Najwięcej żywności trafia do śmieci w okolicy świąt. Aby temu zaradzić zorganizowano akcję "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi", dzięki której nadmiar jedzenia z domów może trafić do bezdomnych.

- Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy - wyjaśnia Marysia, która wymyśliła akcję. - Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach zadzwonili do mnie. Akcja kompletnie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Przez tydzień po Wielkanocy jeździłam od domu do domu i zbierałam jedzenie od nieznajomych osób. Post, który wrzuciłam w Święta został udostępniony w całej Warszawie 500 razy a ja odwiedziłam kilkadziesiąt domów i zebrałam dwa pełne bagażniki jedzenia, które później przekazałam Bezdomnym spod Hali Mirowskiej - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Pierwszą akcję zorganizowano w Warszawie w grudniu ubiegłego roku. Obecnie trwa druga edycja, która prowadzona jest nie tylko w Warszawie, ale też w wielu innych miastach - również w Poznaniu. Każda osoba, która ma jedzenie, którym chciałaby się podzielić z bezdomnymi, może przekazać je do jadłodajni Caritas przy ulicy Taczaka 7/16 (jest otwarta w godzinach 11.00 - 16.00). Jeśli mieszkasz w Poznaniu, ale nie możesz dostarczyć jedzenia do jadłodajni, wystarczy wypełnić formularz (TUTAJ), w którym zgłaszasz chęć oddania jedzenia i podajesz termin odbioru żywności. Wówczas pod drzwi przyjedzie kierowca, który odbierze żywnościową paczkę i przekaże ją potrzebującym. Jedzenie będzie odbierane od poznaniaków do środy włącznie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro