Reklama

Zmarła najstarsza kobieta świata. Przeżyła dwie wojny światowe i jedenastu papieży

Emma Morano w dniu 117 urodzin. | fot. Xinhua/PAP/Photoshot
Emma Morano w dniu 117 urodzin. | fot. Xinhua/PAP/Photoshot

Emma Morano urodziła się jeszcze w XIX wieku, a w listopadzie 2016 roku skończyła 117 lat. Kobieta zmarła w sobotę w Verbanii na północy Włoch.

Kobieta urodziła się 29 listopada 1899 we włoskim Civiasco. Jubilatka była najstarszą z ośmiorga rodzeństwa, a przez większość życia była samotna. Z mężem rozwiodła się w 1938 roku, a jej jedyne dziecko zmarło w okresie niemowlęcym. Przez większość życia mieszkała na wsi, pracowała w fabryce i była kucharką. Emma Morano pytana o sekret długowieczności wskazuje na dietę. Kobieta codziennie spożywa dwa jajka oraz ciasteczka.

Ze względu na słaby słuch i wzrok kobieta od dwudziestu lat nie opuszczała mieszkania, ale dopiero w wieku 116 lat zdecydowała się na zatrudnienie stałej opiekunki. Kobieta przeżyła dwie wojny światowe, jedenastu papieży oraz dwudziestu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Życzenia jubilatce złożyli przedstawiciele władz lokalnych, ale również papież Franciszek oraz prezydent Włoch - Jest mi szczególnie miło, że mogę przesłać moje najserdeczniejsze życzenia w dniu pani 117-stych urodzin. To nowy, piękny etap, tym bardziej niezwykły, że od maja przypada pani oficjalnie tytuł najdłużej żyjącego człowieka na naszej planecie. W imieniu wszystkich Włochów przesyłam pani, ostatniemu świadkowi XIX wieku, najlepsze życzenia spokoju i dobrego zdrowia - napisał w listopadzie Sergio Mattarella.

Niestety kobieta zmarła w Wielką Sobotę. Silvia Marchionini, burmistrz Verbanii na wieść o śmierci kobiety powiedział -Miała nadzwyczajne życie, a my będziemy zawsze pamiętać jej siłę, z jaką szła naprzód, jej postawę, z jaką podchodziła do przeciwności losu.

Najstarszą kiedykolwiek żyjącą osobą była Francuzka Jeanne Louise Calment, która zmarła mając 122 lata i 164 dni. Kobieta zmarła w 1997 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro