Reklama
Reklama

Pozostałości mostu kolejowego na dnie Jeziora Maltańskiego

Pozostałości mostu kolejowego na dnie Jeziora Maltańskiego | fot. Kolej Wizja

Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik, który został oddany do użytku w 1952 roku. Reporterzy programu Kolej Wizja przyglądają się historii Powiatowej Kolei Średzkiej, której część przebiegała na terenie dzisiejszego jeziora. Gdy spuszczana jest z niego woda, wciąż można zobaczyć pozostałości mostu kolejowego na dnie.

W najnowszym odcinku programu Kolej Wizja można zobaczyć ciekawą historię wąskotorowej Powiatowej Kolei Średzkiej, która funkcjonowała na trasie Środa Wielkopolska - Kobylepole. W trakcie budowy Jeziora Maltańskiego odgałęzienie trasy zostało zniszczone. Obecnie, gdy raz na 4 lata spuszczana jest woda z jeziora, można na dnie zbiornika zobaczyć pozostałości po moście kolejowym, który był wykorzystywany m.in. podczas budowy akwenu.

- Po tym moście jeździła kiedyś kolejka ze Środy Wielkopolskiej do stacji Główna (dziś nosi ona nazwę Poznań Wschód). To jest jedyny ślad, który jest widoczny na dnie jeziora. W mieście są jeszcze widoczne fragmenty bocznic kolejowych. W Poznaniu istnieje jeszcze parowozownia główna i budynek dworcowy Poznań Kobylepole. Budynek dworcowy jest zamieszkały, a na terenie tej posesji są pewne elementy infrastruktury kolejowej - mówi w reportażu Maciej Rozwadowski, współpracownik Kolejki Maltanka.

Zachęcamy do zobaczenia całego materiału:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro