Reklama

7. rocznica katastrofy smoleńskiej: od 17.00 obchody również w Poznaniu

Poznań po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku | fot. Łukasz Ogrodowczyk

W poniedziałek obchodzimy siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński. Główne uroczystości odbywać się będą w Warszawie, ale również w naszym mieście zaplanowano wydarzenia upamiętniające tragiczny wypadek.

W naszym mieście patronatem obchody organizowane przez Poznański Klub Gazety Polskiej objął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Uroczystości rozpoczną się o 17.00 mszą świętą za Ojczyznę i za tych, którzy zginęli "na posterunku w Jej służbie". Odbędzie się ona w kościele przy ul. Fredry. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Ofiar Sybiru i Katynia, gdzie w asyście wojskowej odbędzie się Apel Pamięci ofiar katastrofy.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 czasu polskiego na lotnisku w Smoleńsku rozbił się rządowy samolot - Tupolew. Nikt nie przeżył katastrofy. Samolotem podróżowało 88 pasażerów i 8 członków załogi. Wśród nich była m.in. para prezydencka. Prezydent i delegacja lecieli do Katynia, by uczcić 70. rocznicę zbrodni, która została tam dokonana.

Po katastrofie polskiego samolotu w całej Polsce ustawiały się kolejki do ksiąg kondolencyjnych, mieszkańcy wywieszali na budynkach narodowe flagi przepasane kirem. Pod poznańskim pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru można było zobaczyć setki zniczy i kwiaty, a w hurtowniach brakowało biało-czerwonych symboli narodowych. Choć od katastrofy minęło 7 lat - dyskusja na temat przebiegu zdarzeń i przyczyn katastrofy wciąż wzbudza wiele emocji.

Tak 10 kwietnia 2010 roku wyglądał Poznań:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
0℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro