Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 3

Niespokojna demonstracja przeciwko nacjonalizmowi, rasizmowi i ksenofobii

j
sobota, 8.04.2017 r.
godz. 16.44
j | sobota, 8.04.2017 r., godz. 16.44
Niespokojna demonstracja przeciwko nacjonalizmowi, rasizmowi i ksenofobii
fot. Czytelnik

W sobotę w Poznaniu Federacja Anarchistyczna zorganizowała demonstrację pod hasłem „Nacjonalizm nie przejdzie” przeciwko nacjonalizmowi, rasizmowi i ksenofobii. Na manifestacji doszło do zamieszek. Interweniowała policja.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1008 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ja informowali organizatorzy ofiarami takich postaw są głównie obcokrajowcy, z których znaczna część to przyjeżdżający do naszego kraju studenci. Dwa instytuty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zdecydowały się wyrazić swój sprzeciw przeciwko rosnącej fali agresji na tle narodowościowym oraz wyznaniowym i opublikowały na swoich stronach informację o demonstracji. Dziś rektorat zarządził ich usunięcie – informuje Federacja Anarchistyczna s. Poznań. Jesteśmy tym faktem oburzeni. Władze uczelni zachowują się nieodpowiedzialnie i tchórzliwie.  Stawiają się w jednym szeregu np. z ministrem spraw wewnętrznych, który oficjalnie gloryfikuje przemoc zalewającą nasze ulice i twierdzi, że „w Polsce nie ma żadnej fali rasizmu”. Uważamy, że jest to zwykłe zamiatanie problemu pod dywan. Czym kończy się taka postawa – wiemy z lat trzydziestych – dodaje.

Skandaliczna jest inercja władz akademickich, które wolą dla świętego spokoju nie wypowiadać się na temat bieżącej polityki. Czym innym jest przecież nabieranie wody w usta po kolejnym ataku na studenta UAM? Niesmaku dodaje fakt, że do tej pory rektorat zajął w tej sprawie stanowisko tylko raz – kiedy okazało się, że studenci Erasmusa masowo rezygnują z wymiany studenckiej i nie chcą studiować w Polsce. Na tym przykładzie widać, jak krótkowzroczna i nakierowana na zysk jest postawa władz uniwersyteckich – kończą organizatorzy manifestacji.

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 14 pod Starym Browarem. Wiadomo, że doszło w tym miejscu do szarpaniny. Policja na razie potwierdza jedynie takie zajście i nie wyklucza zatrzymań. Sprawa jest wyjaśniana. Do zamieszek doszło też pod biurem PiS, gdzie udali się manifestujący.

ZOBACZ VIDEO
arrow