Reklama
Reklama

Festiwal Malta straci dotację z Ministerstwa Kultury?

Resortowi nie podoba się, że kuratorem tegorocznej edycji będzie Oliver Frljić - autor kontrowersyjnej sztuki "Klątwa".

Zdaniem środowisk prawicowych spektakl obraża uczucia religijne. W przedstawieniu pojawia się m.in. scena seksu oralnego z figurą papieża Jana Pawła II. Minister Piotr Gliński w jednym z wywiadów zapowiedział, że festiwal może nie dostać dofinansowania jeśli nie zmieni kuratora imprezy. Opozycja w poznańskiej radzie miasta jest zadowolona ze stanowiska ministra Glińskiego. Jeżeli nie można cofnąć środków miejskich, to chociaż spróbujmy wynegocjować rozwiązanie, które nie będzie godziło w uczucia mieszkańców. A jeżeli się nie uda to być może - nie wiem, czy w tym roku, czy w przyszłych latach - cofnijmy po prostu dofinansowanie Festivalu Malta ze środowisk centralnych - mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Prezydent Jacek Jaśkowiak stwierdził natomiast, że kultury nie można cenzurować. Prezydent Miasta Poznania konsekwentnie stoi na stanowisku, że kultury i sztuki nie należy cenzurować i on jako przedstawiciel Urzędu Miasta nigdy nie postawi się w tej roli - mówi Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania i UMP.

Fundacja Malta nie komentuje słów ministra, ale zapewnia, że robi wszystko, by wywiązać się z umowy z ministerstwem. Co roku przedstawialiśmy aktualizację, która była takim uszczegółowieniem programu i budżetu. To było co roku podpisywane przez ministra. W tym roku także taką aktualizację przedłożyliśmy, dopełniliśmy wszelkich formalności i teraz czekamy na informacje z ministerstwa - mówi Martyna Nicińska, rzecznik Festivalu Malta.

Z pytaniem czy słowa ministra oznaczają cofniecie dotacji dla Festivalu Malta zwrócili się dziennikarze Telewizji WTK. Wniosek Fundacji Malta o dotację na rok 2017 jest obecnie analizowany w MKiDN, także pod kątem jego zgodności z wnioskiem aplikacyjnym i regulaminem priorytetu, co jest niezbędnym warunkiem podpisania umowy na kolejną transzę dofinansowania - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro