Reklama

Festiwal Malta straci dotację z Ministerstwa Kultury?

Resortowi nie podoba się, że kuratorem tegorocznej edycji będzie Oliver Frljić - autor kontrowersyjnej sztuki "Klątwa".

Zdaniem środowisk prawicowych spektakl obraża uczucia religijne. W przedstawieniu pojawia się m.in. scena seksu oralnego z figurą papieża Jana Pawła II. Minister Piotr Gliński w jednym z wywiadów zapowiedział, że festiwal może nie dostać dofinansowania jeśli nie zmieni kuratora imprezy. Opozycja w poznańskiej radzie miasta jest zadowolona ze stanowiska ministra Glińskiego. Jeżeli nie można cofnąć środków miejskich, to chociaż spróbujmy wynegocjować rozwiązanie, które nie będzie godziło w uczucia mieszkańców. A jeżeli się nie uda to być może - nie wiem, czy w tym roku, czy w przyszłych latach - cofnijmy po prostu dofinansowanie Festivalu Malta ze środowisk centralnych - mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Prezydent Jacek Jaśkowiak stwierdził natomiast, że kultury nie można cenzurować. Prezydent Miasta Poznania konsekwentnie stoi na stanowisku, że kultury i sztuki nie należy cenzurować i on jako przedstawiciel Urzędu Miasta nigdy nie postawi się w tej roli - mówi Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania i UMP.

Fundacja Malta nie komentuje słów ministra, ale zapewnia, że robi wszystko, by wywiązać się z umowy z ministerstwem. Co roku przedstawialiśmy aktualizację, która była takim uszczegółowieniem programu i budżetu. To było co roku podpisywane przez ministra. W tym roku także taką aktualizację przedłożyliśmy, dopełniliśmy wszelkich formalności i teraz czekamy na informacje z ministerstwa - mówi Martyna Nicińska, rzecznik Festivalu Malta.

Z pytaniem czy słowa ministra oznaczają cofniecie dotacji dla Festivalu Malta zwrócili się dziennikarze Telewizji WTK. Wniosek Fundacji Malta o dotację na rok 2017 jest obecnie analizowany w MKiDN, także pod kątem jego zgodności z wnioskiem aplikacyjnym i regulaminem priorytetu, co jest niezbędnym warunkiem podpisania umowy na kolejną transzę dofinansowania - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
29.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro