Reklama

Poznań ulubionym miastem obcokrajowców w Polsce

fot. archiwum
fot. archiwum

Obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski, wskazali nasze miasto jako najlepsze w naszym kraju. Za co chwalą Poznań?

Badanie przeprowadził portal morizon.pl, który zapytał obcokrajowców mieszkających w Polsce o to, w którym mieście żyje im się najlepiej. Poznań uplasował się najwyżej zestawienia wyprzedzając na podium Trójmiasto i Wrocław. W tyle zostały m.in. Warszawa, Kraków, Katowice i Łódź.

Dlaczego to Poznań jest najlepszym miejscem do życia w naszym kraju dla obcokrajowców? Chwalą oni stolicę Wielkopolski przede wszystkim za nowoczesność, przyjazne nastawienie, tolerancyjność oraz ekologię. Wysoko oceniono też poziom bezpieczeństwa w mieście, estetykę oraz poziom kulturalny i koszty życia.

- Zależy nam, aby cudzoziemcy dobrze czuli się w naszym mieście, dlatego wiele wydziałów Urzędu Miasta wspólnie z instytucjami i organizacjami pozarządowymi podejmuje działania podnoszące jakość życia mieszkańców pochodzących z zagranicy. Szczególnie ważne są działania mające na celu asymilację cudzoziemców i zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie wielokulturowości Poznania - podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

W Poznaniu zarejestrowanych jest 2350 obcokrajowców, z których większość pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Niemiec. Ale nie brakuje tu także obywateli Chin, Wietnamu, Wielkiej Brytanii i Rosji. Więcej, bo 3500 osób co roku, przyjeżdża do Poznania w ramach studenckich wymian międzynarodowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro