Reklama
Reklama

Miasto wybiera operatora poznańskich cmentarzy: jest przetarg

Obecnie to Universum jest zarządcą poznańskich cmentarzy komunalnych. Umowa podpisana ze spółdzielnią wygasa wraz z końcem czerwca. Od 1 lipca to miejskie Usługi Komunalne przejmą jej obowiązki, a zarządzanie cmentarzami zostanie zlecone zewnętrznemu operatorowi.

Od 1 lipca to Usługi Komunalne przejmą administrację poznańskich cmentarzy. Równocześnie zarządzaniem cmentarzami na Miłostowie i Junikowie zostanie zlecone zewnętrznemu operatorowi, którego zadaniem będzie m.in. pełnienie nadzoru nad przeprowadzanymi pochówkami, ekshumacjami czy ustawianiem nowych nagrobków na grobach. Operator będzie też odpowiadać za czystość i utrzymanie nekropolii.

Umowa z operatorem zostanie podpisana na dwa lata. Zamówienie podzielono na dwie części - ze względu na dwa cmentarze. Może więc zostać wybrany jeden operator dla dwóch nekropolii lub dwóch niezależnych. - Do zadań Usług Komunalnych będzie należało prowadzenie dokumentacji cmentarnej, czyli tzw. ksiąg cmentarnych oraz pobieranie opłat. Usługi komunalne prowadzić będą także Główne Biuro Cmentarne. Pozwoli to uniknąć mieszania się usług cmentarnych, będących zadaniem miasta i usług pogrzebowych, będących działalnością komercyjną - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta.

To właśnie w Głównym Biurze Cmentarnym mieszkańcy będą załatwiać sprawy związane z miejscem pochówku zmarłego. - W Głównym Biurze Cmentarnym będzie można też wnieść opłaty związane z usługami cmentarnymi takimi jak przedłużenie terminu ważności grobu, rezerwacja miejsca pochówku w grobowcach lub niszach urnowych w kolumbarium i inne.

Ze względu na zmiany, zmieni się także cennik opłat za miejsca pochówku i inne usługi cmentarne. Regulaminy i ceny poznamy do końca czerwca. Będą obowiązywać od 1 lipca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro