Reklama
Reklama

Ogórkowa i Pietruszkowa - nowe ulice Poznania. Miała być ul. Tony'ego Halika, ale "trzeba go sprawdzić"

Tony Halik | fot. Archiwum Elżbiety Dzikowskiej / Wikipedia
Tony Halik | fot. Archiwum Elżbiety Dzikowskiej / Wikipedia

Aż 19 poznańskich ulic zyskało we wtorek nowe nazwy. Na Michałowie są to ulice "warzywne", a na Strzeszynie związane z II wojną światową. Nie zdecydowano się natomiast na nazwanie jednej z ulic imieniem Tony'ego Halika - radni uznali, że trzeba sprawdzić jego przeszłość chociażby w kontekście jego służby w Wehrmachcie.

O nazwach dla nowych ulic decydowali na wtorkowej sesji miejscy radni. I tak na Michałowie nowe nazwy to Szparagowa, Jarmużowa, Szpinakowa, Dyniowa, Brokułowa, Rzodkiewkowa, Kabaczkowa, Pietruszkowa, Ogórkowa i Groszkowa. Na Strzeszynie ulice zyskały nowych patronów, bohaterów z okresu II wojny światowej. Są to ulice Elżbiety Zawackiej, Romana Konkiewicza, Jana Wiencka, Moniki Cegłowskiej i Adama Poszwińskiego.

Na Głuszynie ulicę miano nazwać imieniem Tony’ego Halika, ale ostatecznie z tego zrezygnowano. - Większość wojennych osiągnięć zmyślił i przemilczał służbę w Wehrmachcie. Prosimy o odstąpienie i powrót do pracy w komisji nad tą nazwą - zaapelował radny PiS Przemysław Alexandrowicz. Ostatecznie przychylono się do tego apelu. Propozycja ponownie zostanie przeanalizowana.

To nie koniec. W Kiekrzu pojawiły się ulice Burtowa, Szalupowa, Cumownicza. Na Krzesinach jedna z ulic zyskała nazwę Dynowska, a w pobliżu Komornik - ulicę nazwano imieniem Marii Lange. Zrezygnowano też z nazwy ulicy Do spalarni na rzecz ulicy Energetycznej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro