Reklama

Za rok rozpocznie się rewitalizacja Chwaliszewa. Ukraińcy zainteresowani odkopaniem starego koryta Warty

Pierwszym efektem obecności poznańskiej delegacji na targach inwestycyjnych w Cannes jest pozyskanie inwestora, który wybuduje port rzeczny i odkopie stare koryto Warty. Prace mają rozpocząć się w 2018 roku.

Delegacja z Jackiem Jaśkowiakiem na czele wzięła udział w połowie marca w targach inwestycyjnych w Cannes. Jacek Jaśkowiak odbył w trakcie targów wiele rozmów, a jednym z priorytetów Poznania było pozyskanie inwestora zainteresowanego inwestycjami nad Wartą. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dość nieoczekiwane zainteresowanie przyszło ze strony partnerów ukraińskich.

Już wcześniej na naszych łamach informowaliśmy o rozmowie Jacka Jaśkowiaka z Witalijem Kliczko - merem Kijowa -Rozmawialiśmy o współpracy naszych miast i płynących z niej wzajemnych korzyści - przede wszystkim gospodarczych. Zwłaszcza w nowej perspektywie bezpośredniego połączenia lotniczego Poznań - Kijów. Na wiele spraw mamy podobne poglądy, także na kierunki rozwoju dużych ośrodków miejskich w obecnej sytuacji polityczno - gospodarczej - relacjonował wówczas prezydent Poznania.

Urzędnicy na razie nie mówią głośno o efektach rozmów, ale nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że inwestycjami nad poznańską Wartą zainteresowany jest jeden z ukraińskich oligarchów - W tej chwili jest zbyt wcześnie na mówienie o szczegółach, ale inwestor ukraiński jest bardzo optymistycznie nastawiony do tematu, w ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkukrotnie jego przedstawiciele gościli w Poznaniu i mimo krótkiego okresu czasu, który upłynął od zakończenia targów, rozmowy posuwają się w szybkim tempie do przodu. W tej chwili mogę zdradzić, że w pierwszej kolejności odbudowany ma być duży port rzeczny, który obsługiwał będzie zarówno transport ludzi i towarów. Oczywiście odkopane zostanie stare koryto Warty, a most Chwaliszewski zostanie odbudowany zgodnie z przedwojennymi planami - mówi jeden z urzędników gabinetu prezydenta miasta. Inwestor będzie miał prawo do czerpania zysków z portu przez ustalony okres czasu. Negocjacje w tej sprawie trwają, ale w tej chwili mówi się o okresie od 30 do 50 lat.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace przy odkopywaniu starego koryta Warty rozpoczną się latem 2018 roku.

  • Aktualizacja
    sobota, 1.04.2017 r., godz. 23.36
    Aktualizacja
    sobota, 1.04.2017 r., godz. 23.36
    Powyższy artykuł jest primaaprilisowym żartem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro