Reklama

Zadaszane targowisko, plac zabaw i przykawarniane ogródki. Wiadomo, jak będzie wyglądał Rynek Łazarski

fot. UMP
fot. UMP

W czwartek miasto zaprezentowało koncepcję rewitalizacji Rynku Łazarskiego. Projekt został wyłoniony w konkursie, a autorem zwycięskiej koncepcji jest Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat z Poznania.

W konkursie ogłoszonym przez miasto wzięło udział 25 pracowni, a do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć z nich. Ostatecznie zwycięska okazała się koncepcja przygotowana przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacek Bułat z Poznania. Przygotowany projekt zakłada, że targowisko zostanie umieszczone na planie koła i zadaszone, a mieszkańcy zyskają szersze chodniki, zieleń, a także miejsca do wypoczynku. W przestrzeni tzw. "lejka łazarskiego" powstanie skwer im. Kazimierza Nowaka z placem zabaw z elementami nawiązującymi do afrykańskiej podróży poznańskiego podróżnika - Ta koncepcja w bardzo ciekawy sposób rozwiązuje nie tylko kwestie dotyczące samego Rynku Łazarskiego, ale całą przestrzeń aż do ulicy Głogowskiej. Ujęło nas podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka łazarskiego, gdzie powstanie skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców - uzasadnia wybór Piotr Wiśniewski, dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, członek jury konkursowego i dodaje - Atutem tej koncepcji jest to, że z jednej strony zakłada bardzo mocne uspokojenie ruchu i uporządkowanie przestrzeni pod pieszych, a z drugiej gwarantuje miejsca postojowych w niezmienionej liczbie.

Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych oraz zostaną zaproszeni do negocjacji, których przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej oraz przygotowanie ostatecznego projektu. Miasto chciałoby rozpocząć przebudowę rynku pod koniec tego lub na początku kolejnego roku. Koszt remontu to około 10 mln złotych, a miasto zabezpieczyło je w budżecie miasta i planie finansowym. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2018 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro