Reklama
Reklama

Zginął człowiek, zrobili zdjęcia zwłokom i rozesłali w sieci. Sprawą zajmuje się policja

Do zdarzenia doszło na osiedlu Piastowskim w Gnieźnie | fot. Google Maps
Do zdarzenia doszło na osiedlu Piastowskim w Gnieźnie | fot. Google Maps

W ubiegłym tygodniu w Gnieźnie, przy jednym z wieżowców, znaleziono zwłoki mężczyzny. Wykluczono udział osób trzecich w jego śmierci. Dziś jednak policja zajmuje się tym zdarzeniem - ktoś zrobił zdjęcia zwłokom i rozesłał je w internecie. Mogło dojść do znieważenia zwłok.

Portal gniezno24.com informuje, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Zanim przy jego ciele pojawiły się służby, niezidentyfikowana dotąd osoba zrobiła zdjęcia zwłokom. Nie poprzestała na zachowaniu fotografii dla siebie - rozesłała je w sieci, przez co zobaczyło je wielu mieszkańców Gniezna.

- Przestępstwa są z reguły wymierzane przeciwko określonemu mieniu lub oznaczonej osobie, dodajmy żyjącej osobie. Prawo zna jednak przypadki, w których ofiarą czynu zabronionego może być także już zmarły człowiek. Przedmiotem ochrony w tym przypadku jest bowiem cześć, szacunek i spokój należny zmarłym i miejscu ich wiecznego spoczynku - wyjaśnia Anna Osińska z gnieźnieńskiej policji.

Funkcjonariusze wszczęli postępowanie w sprawie znieważenia zwłok po tym, jak 27 marca otrzymali zawiadomienie o rozsyłaniu za pomocą internetu wizerunku tragicznie zmarłego mężczyzny. - Teraz funkcjonariusze wspólnie z prokuratorami badają, czy do takiego przestępstwa doszło. Jednocześnie policja ostrzega przed przesyłaniem innym osobom tego typu materiałów - dodaje.

Za znieważenie zwłok czy miejsca spoczynku zmarłego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro