Inwestycje drogowe w Plewiskach i Skórzewie: przebudują Grunwaldzką i Poznańską
Wybrano wykonawców przebudowy ulic Grunwaldzkiej w Plewiskach i Poznańskiej w Skórzewie. Prace pochłoną ponad 11 milionów złotych i wkrótce się rozpoczną.
W przypadku ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach rozpocznie się drugi etap prac. Podpisano już umowę z wykonawcą na przebudowanie odcinka ulicy o długości 1 kilometra. Inwestycja będzie kosztować ponad 5 milionów złotych (2,79 mln zł dotacji z budżetu państwa). - W ubiegłym roku przebudowano pierwszy fragment drogi powiatowej od ul. Wołczyńskiej do przedszkola. W tym roku kontynuacja prac będzie na dalszym, blisko kilometrowym odcinku - do ulicy Szkolnej. W ramach modernizacji wykonana zostanie m.in. wymiana konstrukcji i ułożenie nowej nawierzchni jezdni. Droga będzie odwodniona dzięki budowie kanalizacji deszczowej. Ponadto, w planach jest budowa chodników i zjazdów, a także zatok autobusowych. Zmodernizowana zostanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Kolejową, a z przy skrzyżowaniu z ulicą Szkolną na przejściu dla pieszych powstanie azyl - wyjaśnia Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
W trakcie prowadzenia robót ruch na ulicy zostanie utrzymany - ale dla kierowców poruszających się od strony Poznania. Z kierunku Komornik auta będą musiały jechać objazdem - przez ulice Fabianowską i Wołczyńską.
Ulicę Poznańską w Skórzewie czeka natomiast ostatni etap przebudowy. Do modernizacji został jedynie 2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej od ulicy Zakręt do węzła S11 Dąbrówka. Wybrano już wykonawcę. Prace będą kosztować 6,4 mln złotych (3 mln złotych dotacji z budżetu państwa). Umowa ma zostać podpisana w kwietniu, a firma będzie mieć czas do września, by ukończyć inwestycję.
- Tegoroczny zakres prac obejmuje między innymi: wzmocnienie konstrukcji i poszerzenie oraz ułożenie nowej nawierzchni drogi, a także budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Poznańskiej z ul. Kozierowskiego (przy gimnazjum) - wymienia Wozińska-Gracz. - W ramach modernizacji oświetlenia drogowego przy przejściach dla pieszych powstaną światła, które swym układem nawiązywać będą do sygnalizacji montowanej w I i II etapie przebudowy drogi. Projekt zakłada budowę chodników oraz dwukierunkowych ścieżek rowerowych. Dodatkowo wszystkie przebudowane przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w tzw. azyle - kończy.