Reklama
Reklama

Gęsty dym nad Ratajami: pożar trawy przy Hetmańskiej

fot. Natalia
fot. Natalia

Z ratajskich osiedli widać gęsty dym unoszący się nad miastem. Strażacy informują, że interweniują obecnie jedynie w sprawie pożaru trawy.

O dymie widocznym z osiedla Armii Krajowej poinformowała nas czytelniczka. - W tej chwili jeden zastęp strażaków gasi pożar trawy przy ulicy Hetmańskiej, w pobliżu mostu Przemysła I - mówi dyżurny strażaków. To prawdopodobnie ten dym widać z Rataj.

Szacunkowo w 94% przypadków to człowiek jest odpowiedzialny za wypalanie traw. Wielu rolników wierzy, że taki proceder spowoduje szybki i bujny odrost młodej trawy. Wypalanie powoduje natomiast wyjałowienie ziemi. Pożary traw to także zagrożenie dla zwierząt i owadów, budynków znajdujących się w pobliżu oraz ludzi - nie tylko tych, którzy doprowadzają do takich pożarów, ale też tych przebywających w sąsiedztwie. Duże zadymienie może być bowiem bardzo groźne.

Mieszkańców nie odstraszają kary - sprawcy wypalania grozi kara grzywny (do 5000 złotych) lub areszt. W przypadku spowodowania zagrożenia życia można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Jeśli w wyniku takiego pożaru zginie człowiek lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara może wzrosnąć do 12 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro