Reklama
Reklama

Jubileusz abp Gądeckiego: list od papieża i 25 'zaadoptowanych' syryjskich rodzin

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

25 marca 1992 roku miało miejsce przyjęcie Sakry Biskupiej przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W niedzielę w Katedrze Poznańskiej odbyły się obchody rocznicy tego wydarzenia.

Metropolita poznański przyjął Sakrę z rąk prymasa Józefa Glempa. - Pamiętam duchową rozterkę na wieść o biskupstwie, przekazaną mi przez abp Józefa Kowalczyka, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Wtedy przywołał mnie do porządku stereotypowym: papieżowi się nie odmawia - powiedział abp. Gądecki, cytowany przez ekai.pl.

Przez 10 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, od 2002 roku pełni rolę arcybiskupa metropolity poznańskiego, obecnie jest również przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Na niedzielnej uroczystości obecny był m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który odczytał list gratulacyjny papieża Franciszka. Podkreślono w nim m.in. zasługi w kształceniu nowych kapłanów.

- Bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej, ustawicznie prowadziłeś dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi. Z wielkim poświęceniem podejmowałeś ważne prace w dykasteriach Kurii Rzymskiej, zwłaszcza w Kongregacji Nauki Wiary i podczas Synodu Biskupów, a także w Radzie Konferencji Episkopatów Europy - napisał papież Franciszek.

Szczególny prezent arcybiskupowi "przekazali" wierni za pośrednictwem Caritas. "Zaadoptowali" oni 25 syryjskich rodzin i przez rok będą im pomagać materialnie. Jest to możliwe dzięki Caritasowi, który kilkanaście dni temu uruchomił specjalny program, za pomocą którego każdy chętny może przekazać swoje wsparcie dla mieszkańców pogrążonej w kryzysie humanitarnym Syrii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro