Reklama

Po konsultacjach w sprawie Strefy Tempo 30 wokół Starego Rynku: są modyfikacje

W lutym prowadzone były konsultacje z mieszkańcami w sprawie zmian, jakie miasto chce wprowadzić wokół Starego Rynku. W planach było m.in. uwolnienie chodników od parkujących aut oraz deptak na ul. Paderewskiego. Po konsultacjach plany zmodyfikowano.

Do ZDM trafiło około 130 uwag od mieszkańców czy przedsiębiorców mieszkających lub prowadzących działalność w rejonie pomiędzy ulicami Solną, Garbary, Podgórną, al. Marcinkowskiego, Wolnicą i Małymi Garbarami. W środę urzędnicy ogłosili, czego dotyczyły uwagi i jakie zmiany wprowadzono w związku z nimi do koncepcji.

Przede wszystkim ulica Paderewskiego nie zostanie deptakiem. Będą mogły po niej jeździć samochody, ale tylko niektóre - m.in. mieszkańców i służb. Na ulicy obowiązywać będzie strefa zamieszkania, a tym samym po jezdni będą mogli poruszać się piesi, którzy będą tu mieli pierwszeństwo. Maksymalna prędkość dla aut to natomiast 20 km/h.

Zmiany zajdą także w planach związanych z utworzeniem kopert dla dostawców. Urzędnicy przyznają, że pracują nad tym, by umożliwić przedsiębiorcom dostawy między 6.00 i 11.00. To kwestia miejsc parkingowych była tą, która wzbudziła największe kontrowersje. Informowano bowiem, że w związku ze zmianami (m.in. chodzi o zmianę sposobu parkowania na wybranych ulicach) miało ubyć około 160 miejsc parkingowych w rejonie Starego Rynku. Po opiniach mieszkańców i przedsiębiorców okazało się, że można wprowadzić zmiany, które spowodują ograniczenie "ubywania" parkingów. Ostatecznie miejsc parkingowych będzie mniej, ale o około 30 (także dzięki 130 miejscom do parkowania udostępnionym mieszkańcom na Chwaliszewie).

Wielu osobom ograniczenie miejsc do parkowania, mimo tłumaczeń urzędników, nie podoba się. Miasto zapowiada, że raz jeszcze przyjrzy się planom i przeanalizuje czy na pewno ograniczanie parkowania w danej lokalizacji to najlepszy pomysł. Magistrat zapowiada, że w czerwcu i lipcu mają być prowadzone prac związane z wprowadzeniem strefy. Wcześniej - w maju - zaplanowano konsultacje w sprawie zmian na al. Marcinkowskiego.

O konsultacjach, które odbywały się w lutym, pisaliśmy TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro