Reklama

Głogowska: przy byłym VIII LO stanął pomnik ks. Piotrowskiego

fot. Jędrzej Gerwel
fot. Jędrzej Gerwel

Przed Gimnazjum Katolickim (kiedyś VIII LO) przy ulicy Głogowskiej stanął pomnik ks. Czesława Piotrowskiego. Miasto początkowo nie wyraziło zgody na ustawienie tu monumentu, ale ostatecznie w ubiegłym roku wydano pozytywną decyzję o warunkach zabudowy.

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbyło się we wtorek. Brał w nim udział m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, który poświęcił monument. Ksiądz Czesław Piotrowski był społecznikiem i pedagogiem. To właśnie dzięki jego staraniom wybudowano obiekt przy ulicy Głogowskiej 92 (początkowo było to m.in. męskie gimnazjum), w którym dziś mieszczą się Liceum i Gimnazjum Katolickie.

Starania o budowę pomnika trwały długo, bo około 15 lat. Walczył o to Społeczny Komitet Budowy Pomnika. W styczniu ubiegłego roku Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta wydał odmowną decyzją o warunkach zabudowy dla monumentu przy szkole, co zamknęło dalszą drogę jego pomysłodawcom. Zdaniem urzędników wątpliwości wzbudzały proporcje pomnika. Bazowano m.in. na opinii zespołu pomnikowego, który powołano w mieście, by dbał o jakość monumentów ustawianych w Poznaniu.

Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wiosną SKO przyznało rację pomysłodawcom pomnika, którzy wskazywali, że przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy estetyka pomnika nie gra roli. Ostatecznie SKO uchyliło decyzję odmowną miasta i nakazało ponowne jej rozpatrzenie. W czerwcu WUiA wydał pozytywną decyzję o warunkach zabudowy dla pomnika ks. Piotrowskiego, a to dało zielone światło komitetowi.

Przypomnijmy, VIII Liceum Ogólnokształcące działało w budynku przy ulicy Głogowskiej 92 do końca roku szkolnego 2013/2014. Decyzja o przenosinach szkoły do innego budynku zapadła w 2011 roku. Kuria zażądała wtedy zwrotu odzyskanego po latach obiektu. Od 2014 roku budynek remontowano. Inwestycja archidiecezji kosztowała 10 mln złotych. Od 1 września 2015 roku działają tu Gimnazjum i Liceum Katolickie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro