Reklama

Program 500+ działa? Wzrasta liczba urodzeń dzieci w Polsce

fot. ss/freeimages.com

O tym, że polska ma problem z ujemnym przyrostem naturalnym mówi się od dawna. Zaradzić temu miał rządowy program 500+ i wszystko wskazuje na to, że program działa.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w styczniu 2016 roku w Polsce urodziło się 29,8 tys dzieci. Rok później na świat przyszło 32,1 tysiąca dzieci. Dane NFZ potwierdzają same matki, które mają problem z przyjęciem na niektóre oddziały położnicze -Miałam wykupioną położną w warszawskim szpitalu przy ulicy Żelaznej, ale pomimo to w dniu porodu powiedziano mi, że powinnam poszukać innego miejsca, bo tu mnie nie przyjmą - mówi w rozmowie z Dziennikiem. Gazetą Prawną jedna z matek. Dane NFZ potwierdza też system PESEL, który w styczniu zanotował rejestrację 34,4 tys dzieci, ale w tym wypadku wliczane są dzieci urodzone za granicą, adopcje.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Danych na temat narodzin nie opublikował jeszcze GUS, ale jeśli potwierdzą się informacje, że miesięcznie rodzi się przynajmniej 1250 dzieci więcej, to możliwe jest przekroczenie 400 tysięcy porodów rocznie - Dane GUS z końcówki zeszłego roku pokazują, że to realne. Także styczniowe informacje z NFZ świadczą, że możliwe jest osiągnięcie 400 tys. urodzeń, o ile wzrost na tym poziomie utrzymałby się przez resztę roku -mówi w rozmowie z Dziennikiem demograf prof. Piotr Szukalski.Taki wynik ostatni raz zanotowano w 2010 roku. Czy wzrost liczby narodzin to efekt rządowego programu 500+? Zdaniem specjalistów, program może pomóc w decyzji o posiadaniu dziecka, ale nie jest jedynym elementem jej sprzyjającym.

Już w ubiegłym roku ilość narodzin była większa niż prognozował GUS. Na sytuację wpływ ma dobra sytuacja na rynku pracy i w gospodarce.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro