Reklama

Strażacy ostrzegają przed wiosennym wypalaniem traw

fot. Piotr/archiwum
fot. Piotr/archiwum

Choć wiosna dopiero się zbliża, to w ostatnim czasie kilkukrotnie informowaliśmy o pierwszych pożarach traw. Przed wypalaniem traw ostrzegają strażacy.

Z informacji KM PSP w Poznaniu wynika, że 94% wszystkich pożarów traw było spowodowanych działalnością człowieka - Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń są akty chuligańskie, czyli po prostu podpalenia. Pożary powstają też w wyniku wypalania pozostałości roślinnych na terenach np. ogródków działkowych, a także wskutek rozpalania dzikich ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych - wyjaśnia st. kpt. Jacek Orlikowski, dowódca JRG nr 7.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Wypalanie trawa jest szkodliwe dla środowiska i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla owadów i dzikich zwierząt, ale również dla ludzi. Ze statystyk wynika, że każdego roku śmierć w pożarach traw ponosi kilkanaście osób, a kilkadziesiąt odnosi mniej lub bardziej poważne obrażenia.

Poznańscy strażacy apelują o rozsądek i zapowiadają prowadzenie działań prewencyjnych, których celem będzie przekonanie mieszkańców Poznania o szkodliwości wypalania traw.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro