Reklama

33 mln złotych na przygotowanie objazdu remontowanej trasy kolejowej Poznań - Warszawa

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

PKP PLK właśnie podpisały umowę na wykonanie prac zwiększających przepustowość trasy kolejowej Poznań - Inowrocław, która w trakcie mającego się rozpocząć w czerwcu remontu linii kolejowej E20 będzie służyć pociągom jako objazd.

We wtorek pisaliśmy, że Unia Europejska przyjrzy się planowanemu za ponad 2 miliardy złotych remontowi trasy kolejowej Poznań - Warszawa (TUTAJ). Prace mają się rozpocząć w czerwcu. Już teraz ruszą roboty związane z przystosowaniem trasy objazdowej do dużego ruchu pociągów. PKP PLK podpisały właśnie umowę z wykonawcą, która opiewa na 33 mln złotych.

- Między Poznaniem Wschodnim a Wydartowem wymieniona zostanie sieć trakcyjna na ok. 20 km linii. Na stacji Wydartowo PLK zamontują 6 nowych rozjazdów, a na stacji Gniezno oraz na szlaku Pierzyska - Gniezno przebudowane będą urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Do prędkości 160 km/h dostosowane zostaną urządzenia na przejazdach kolejowo - drogowych na szlaku Pobiedziska - Wydartowo - Mogilno. Wymieniony będzie też tor między Poznaniem Wschodnim a Kobylnicą - wyjaśnia Zbigniew Wolny z PKP PLK. Dodatkowo prace przeprowadzone zostaną na stacji Wydartowo, gdzie zmodernizowane zostaną dwa perony.

W 2016 roku przeprowadzono pierwsze prace przygotowujące objazd do planowanej inwestycji na linii E20 - m.in. wymieniono 76 km sieci trakcyjnej między Poznaniem Wschodnim i Trzemesznem, a także wymieniono nawierzchnię na 8 przejazdach kolejowych i przebudowano perony m.in. w Biskupicach, Promnie czy Lednogórze. Prace kosztowały 80 mln złotych.

Inwestycja, która rozpocznie się w marcu, ma potrwać do 9 czerwca. Będzie kosztować 33 mln złotych. Po jej zakończeniu ma ruszyć modernizacja linii E20.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
71.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro